Во внатрешноста на првата 3Д принтана куќа од глина

Во италијанскиот град Равена е претставена една од првите 3Д принтани куќи направени од глина, пишува Architectural Digest. Оваа необична градба е наречена Tecla, а претставува целосно иновациски потфат на компанијата Mario Cucinella Architects.

Градбата од 645 метри квадрати целосно е изградена од локална глина и е една од првите 3Д куќи направени со 3Д печатач. Името Tecla е инспирирано од измислениот град Thekla на италијанскиот писател Итало Калвино и евоцира безвременост на древната архитектура во комбинација со технолошките можности на 21 век.

Револуционерната технологија на компанијата WASP за 3Д печатач успеа за само 200 часа да изгради уникатно издание во кое има спална соба, просторија за дневен престој и бања.

Материјалот од којшто е изградена е направен во комбинација со локална земја и вода. Исто така, материјалот е директен одговор на климатските промени на глобално ниво. Одбран е со цел да биде достапен за сите, за изградна на евтини домови. Природните елементи не само што ги намалуваат штетните ефекти на производство на вообичаени синтетички градежни елементи, туку нудат и многу предности.

Така, глината на Tecla сама може да ги урамнотежи топлинската маса и вентилацијата на ѕидовите. Или кажано со други зборови, нема потреба од клима уред.

Од компанијата велат користењето природни материјали за изградба на домови не е револуционерно откритие, туку древна пракса низ годините.

Remote video URL
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Архитектура

Најскапите градежни грешки на светот

Read more

Пловен град ќе ги спасува Малдиви од катастрофа

Read more

Поглед во луксузниот стан на Бела Хадид

Read more

Во внатрешноста на првата 3Д принтана куќа од глина

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе