Во заборавена египетска мумија откриени 49 амајлии

Повеќе од еден век по откривањето на саркофагот, египтолозите одлучија да ја испитаат заборавената мумија наречена Златно момче.

Во 1916 година, на гробишта во Јужен Египет била откриена мумија. Во тоа време била регистрирана и испратена во Каиро каде била сместена во депото на Египетскиот музеј, по што била заборавена. Ќе поминат повеќе од 100 години пред некој да ја забележи и да одлучи да ја подложи на зраците на КТ скенер, врз основа на кои се откриени многу информации скриени во внатрешноста на мумијата и ковчегот.

Египетското Министерство за туризам и антиквитети во соопштение наведува дека мумијата, која го носи името Златно момче, била поставена во два ковчега. Надворешниот имал натпис на старогрчки, поради што се датира во периодот на Птоломеите. Додека внатрешниот ковчег бил направен од дрво. Кога египтолозите подетално ги истражиле сликите од скенерот, откриле 49 амајлии скриени меѓу завоите на починатиот.

URL

Меѓу највпечатливите е една во форма на два прста до необрежаниот пенис на момчето, златен скараб во облик на срце сместен во градите и златен јазик во внатрешноста на устата. Дополнително, откриено е дека починатиот носел и сандали. И, иако неговиот идентитет сѐ уште не е познат, експертите тврдат дека тој припаѓал на повисоките слоеви на древното египетско општество.

URL
Амајлиите и древните Египќани

Познато е дека Египќаните верувале во моќта на амајлиите. Ги користеле првенствено за да обезбедат заштита и специфични придобивки. И за живите и за мртвите. За време на балсамирањето, биле поставени за да се одржи виталноста на починатиот. Така, јазикот на момчето бил покриен со злато за да може да зборува. Сандалите требало да му овозможат да се движи за да го напушти гробот кој задгробниот живот. А, златниот скараб во форма на срце најверојатно симболично го претставува органот сместен во празнината на торзото.

URL

Заинтересирани за оваа амајлија, научниците дури и одлучиле да направат нејзина реплика со помош на 3D печатач.

„Беше навистина неверојатно чувство. Особено откако беше испечатена во 3D и јас го зедов в раце“, објасни авторот на студијата и радиолог, Сахар Салим од Медицинскиот факултет при Универзитетот во Каиро. „На задната страна беа изгравирани знаци кои претставуваат натписи и магии напишани од свештениците за да го заштитат момчето за време на неговото патување“.

Резултатите се објавени во списанието Frontiers of Medicine.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе