Водителот Драган Вучиќ почина од компликации од COVID-19

Почина водителот Драган Вучиќ, откако изминативе денови бил во тешка здравствена состојба.

Според новинската агенција Макфакс, Вучиќ бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје, откако му бил дијагностициран коронавирусот. Вучиќ поради состојбата бил ставен на респираторна поддршка и починал синоќа од компликации од COVID-19 .

Вучиќ е роден во 1955 година, а работеше како композитор, пејач и водител. Познат е во јавноста по бројните емисии и квизови како „Вашите пет минути“, „Среќни луѓе“, „Возење со Вучиќ“ и други. Последен негов проект е „Гурмански приказни“, емисија која се снимаше низ повеќе земји на Балканот со познати пејачи, актери, артисти, потсетуваат од Макфакс.

Порталот SDK.MK ја објави веста за смртта на Вучиќ, наведувајќи извори блиски на семејството. Во објавата потсетуваат дека тој е автор на популарни поп песни како „Свирете ја ‘Зајди, зајди’“, „Ангели ме носат“, „Заминува, никому ноќва не кажува“, „Кажи ѕвездо“,  а беше автор и на евровизиската песна „Make My Day“, на неговиот син Мартин Вучиќ во 2005.

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежија потврди веста за смртта на Вучиќ.

„Утрово на Инфективната клиника од коронавирусот почина нашиот познат музичар, композитор и ТВ-водител Драган Вучиќ. Тој беше хоспитализиран пред осум дена откако состојбата му се влошила и од тогаш е лекуван на оделението за интензивна нега. И покрај сите напори на лекарите и целиот стручен тим, Вучиќ со многу тежок наод на белите дробови, за жал, му подлегнал на вирусот. Упатувам искрено сочуство до семејството и блиските.“

реклама

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

COVID-19 е опасен за мозокот дури и по оздравувањето

Read more

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

МК сцена

Среќен роденден, Тоше

Read more

Почнува проектот „Македонски анимиран филм 1971-1991“

Read more

Новиот албум на Влатко Стефановски е најпродаван албум во Хрватска

Read more

Пијано дуото Сато-Попивода наградено во Токио

Read more
 

Сцена

Прв поглед на Кристен Стујарт во улогата на принцезата Дијана во „Spencer“

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за „Ginny & Georgia“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдраматични сцени со Џим Кери

Читај повеќе
  • play_arrow

„Street Fighter“ доби искрен трејлер

Читај повеќе
  • play_arrow

HBO Max подготвува нова серија за Хари Потер

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Кира Најтли: Не сакам да снимам секс сцени во филмови режирани од мажи

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „Wrong Turn“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е трејлерот за новиот филм „Godzilla vs. Kong“

Читај повеќе