Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија тврди: Нападот врз саудиските нафтени посторојки е извршен со иранско оружје

Ријад, 16 септември 2019 (МИА) – Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, што се бори против движењето Хути во Јемен, објави дека нападот врз саудиските нафтени посторојки е извршен со иранско оружје и не потекнува од Јемен.

Тоа се резултатите од прелиминарната истрага објавена од портпаролот на коалицијата, Турки ел Малки, на прес-конференција во Ријад.

Тој рече дека истрагата за нападот, за кој одговорност презедоа Хутите, сѐ уште трае и дека властите се обидуваат да утврдат од каде е извршен нападот.

Два дена по нападот врз нафтените постројки на Saudi Aramco, светските економски и политички лидери разговараат за импликациите за несигурниот нафтен пазар и како ќе се развива ситуацијата откако САД тврдат дека Иран стои зад нападот, а не Хутите кои презедоа одговорност.

САД објавија сателитски слики, како и тврдења од разузнавачки извори дека Иран е виновен за напади врз саудиските нафтени постројки, јави BBC.

реклама

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Read more

Вести

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Во Солун принудно слетал авион по пожар во пилотската кабина

Читај повеќе

Чулев: Неопходно е изборите да бидат фер, слободни и демократски

Читај повеќе

Пронајдено безживотно тело во Охридското Езеро

Читај повеќе

Кочанчанец нападнал вработен во маркет откако не сакал да го напушти поради неносење маска

Читај повеќе

Скопјанец малтретиран поради долг од 4.000 евра

Читај повеќе

165 нови случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Читај повеќе