Свет

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија тврди: Нападот врз саудиските нафтени посторојки е извршен со иранско оружје

16. септември 2019 - 16:25 | МИА

Ријад, 16 септември 2019 (МИА) – Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, што се бори против движењето Хути во Јемен, објави дека нападот врз саудиските нафтени посторојки е извршен со иранско оружје и не потекнува од Јемен.

Тоа се резултатите од прелиминарната истрага објавена од портпаролот на коалицијата, Турки ел Малки, на прес-конференција во Ријад.

Тој рече дека истрагата за нападот, за кој одговорност презедоа Хутите, сѐ уште трае и дека властите се обидуваат да утврдат од каде е извршен нападот.

Два дена по нападот врз нафтените постројки на Saudi Aramco, светските економски и политички лидери разговараат за импликациите за несигурниот нафтен пазар и како ќе се развива ситуацијата откако САД тврдат дека Иран стои зад нападот, а не Хутите кои презедоа одговорност.

САД објавија сателитски слики, како и тврдења од разузнавачки извори дека Иран е виновен за напади врз саудиските нафтени постројки, јави BBC.

Коментирај