Војдан Стојановски уште две сезони во МЗТ

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Војдан Стојановски потпиша нов двегодишен договор со скопски МЗТ.

– Изминативе недели водевме жестока битка со повеќе реномирани европски екипи за услугите на Војдан Стојановски (34 год, 194 см) од која, на крајот, МЗТ излезе како победник, со оглед што успеа да го убеди македонскиот репрезентативец да го продолжи договорот и во следните две сезони да остане лидер на нашиот клуб, објавија аеродромци на својата веб-страница.

Ова значи дека дека „Сино-белите“ во новата сезона ќе бидат исклучително квалитетни во надворешната линија, каде што ги имаат и брат-близнакот Дамјан, како и репрезентативните колеги Андреј Магдевски, Адем Мекиќ и Дамјан Робев. Тука се и Американците Мајк Кафи и Бре Ајви.

„Војдан имаше повеќе сериозни понуди надвор од државата, пред сѐ од Франција, но кај него победи желбата да се биде предводник на нашиот клуб во обидот да се врати реномето во најсилната лига во регионот и секако да се продолжи доминацијата на домашна сцена“.

Тој досега трипати беше најдобар кошаркар во Македонија (2009, 2011 и 2015 година), а во својата богата ризница има по две македонски круни и куп-трофеи, пехар од првенството на Украина и триумф во Купот на Германија.

реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Кошарка

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Read more

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Read more

Евролигата ги промени правилата за новата сезона која почнува вечер

Read more

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Read more
 

Спорт

Меси најави: Во Катар ќе биде моето последно Светско првенство

Читај повеќе

Станковиќ нов тренер на Сампдорија

Читај повеќе

Македонската фудбалска репрезентација на 65. место на ФИФА ранг-листата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бејзбол навивач се фрли преку ограда обидувајќи се да фати историски хоум-ран

Читај повеќе

Повеќе не ја кријат врската: Тоти конечно се појави со новата девојка

Читај повеќе

Бразилскиот тренер-силувач осуден на 109 години затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Пиоли: Милан направи премногу грешки против Челси

Читај повеќе

Јокиќ се повреди пред стартот на сезоната

Читај повеќе

Се степаа играчи на Голден Стејт Вориорс, ќе летаат и казни

Читај повеќе