Волф: Зошто да работам со пилот кој знае дека ќе биде на друго место следната година?

Ф1
МИА
/ 10.06.2020 / 14:53

Шефот на Мерцедес, Торген Волф, уште еднаш навести дека ако тој бил на местото на шефовите на Ферари и Мекларен, немало да ги објави промените кај своите возачи толку рано. Според Волф, ова само ќе ја искомплицира работата во текот на сезоната и ќе доведе до губење на поени.

Во мај стана јасно дека Себастијан Фетел нема да остане во Ферари следната година и дека Карлос Саинс ќе го заземе неговото место. Потоа Мекларен потврди дека Даниел Ричардо ќе биде во автомобилот на Шпанецот.

– Како ќе работиш со пилот како Карлос кој знае дека ќе вози на друго место следната година? Како да го развиваме автомобилот со него и да споделуваме тајни? И тимот треба да освои поени со двата автомобила. Би се однесувале поинаку. Но, не сакам никому да судам. Секој знае што е соодветно за него, рече популарниот Тото, кој треба да размисли за сопствените пилоти.

Ботас нема договор со тимот за следната година и сосема е можно тој да го заземе местото на Џорџ Расел. Договорот за Луис Хамилтон, исто така, ќе биде обновен.

– Сакаме да видиме како ќе се одвива почетокот на сезоната и да дозволиме нашите двајца возачи да се натпреваруваат слободно. Ќе го следиме настапот на Џорџ и тогаш ќе одлучиме. Можеби до крајот на летото ќе стане јасно, посочи Волф.

Тагови
реклама

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Read more

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Read more

Ф1

Верстапен: Последниве сезони Хамилтон немаше вистински конкурент за титулата

Read more

Хамилтон: Формула 1 стана клуб на синови на милијардери

Read more

Норис го продолжи договорот со Мекларен

Read more

Се продава победничкиот болид на Хамилтон од 2010 година

Read more
 

Спорт

Пандев со прв гол за Македонија на Европско

Читај повеќе

Играме со поставата што ја победи Германија, Арнаутовиќ не е во стартниот тим на Австрија

Читај повеќе

Ериксен ја победи смртта и го прогласија за играч на натпреварот со Финска

Читај повеќе

Буфон се договорил со Парма

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој го оживеа Ериксен: Имаше пулс и дишеше, а потоа сè застана

Читај повеќе

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Јелена Ѓоковиќ одушеви со навивањето за Ноле на дуелот со Надал

Читај повеќе
  • filter

Како се сака националниот тим!

Читај повеќе