Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Зад камуфлажната фолија се крие досега најмоќниот Golf со погон на предните тркала, кој заедно со тркачката верзија за претстојната трка во Нирбургринг 24 часа, за прв пат ќе биде претставен на јавноста на 31 мај.

Годината во која Volkswagen одбележува половина век од претставувањето на првиот Golf во Волфсбург се сметаше за идеална за претставување на новиот најмоќен Golf со погон на предните тркала, кој исто така овојпат се крие зад името GTI Clubsport.

Ќе се појави пред јавноста на 31 мај, а ќе биде придружен со тркачката верзија со која фабричкиот тим на VW ќе се натпреварува во класата AT3 на претстојното издание на 24 часа Нирбургринг, кое започнува на 1 јуни, а првата генерација Golf GTI кој во далечната 1980 година се соочи со предизвиците на познатата 24-часовна трка.

Volkswagen откри дека значително полесниот (1.170 kg) тркачки Golf GTI Clubsport (кој на Нирбургринг ќе го делат Бени Лехтер, Јохан Кристоферсон, Нико Ото и Хајко Хамел) со себе носи четирицилиндричен дволитарски турбо бензинец со речиси 350 коњски сили и 450 Nm максимален вртежен момент доволен за 270 км/час, но сè уште не е откриено колку „коњи“ ќе донесе новиот GTI Clubsport за употреба (i) на јавните патишта.

Со оглед на тоа дека дволитарскиот мотор во претходната генерација на нумерички ограниченото издание (400 примероци) на Golf GTI Clubsport S разви 310 коњски сили, реално е да се очекува дека новиот најмоќен Golf со погон на предните тркала ќе биде „во плус“ за најмалку десет „коњи“.

Едно е сигурно, новиот Golf GTI Clubsport сигурно наскоро ќе се соочи со Нирбургринг Нордшлајфе каде ќе се обиде да постигне ново рекордно време на круг во категоријата сериски автомобили со погон на предните тркала, што моментално го држи актуелниот Civic Type R на Honda ( 7:44.881), а во тоа дефинитивно треба да му помогне една од работните програми што спортскиот оддел на VW ја разви овој пат размислувајќи само за Нирбургринг.

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Авто новости

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Read more
 

Автомобили

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе