Volkswagen ги откри новитетите за 2019 година

На редовната годишна прес-конференција групацијата VW ги најави плановите за иднина, но и некои нови модели што ќе бидат претставени годинава.

Еден дел од вчерашната прес-конференција што траеше 2,5 часа, беше посветен на новите модели на оваа автомобилска групација, која покрај матичниот бренд Volkswagen ја сочинуваат и Audi, Škoda, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini и Bugatti.

Меѓу другото, потврден е новиот компактен кросовер на Audi кој сепак ќе се вика Q3 Sportback, а не Q4, како што долго време се шпекулираше во медиумите.

Меѓу најавените новитети за 2019 година е неименуваниот кросовер на Volkswagen од сегментот „B“ со 5 седишта.

Volkswagen годинава ќе лансира и две електрични верзии на моделите Bora и Lavida, но само за кинескиот пазар.

На прес-конференцијата беше потврден и Porsche Cayenne Coupe, чии прототипи претходно беа фотографирани на тестирања на јавни сообраќајници.

На графиконот презентиран вчера не беше прикажан новиот VW Golf, но, стигна официјална потврда дека осмата генерација на европскиот бестселер ќе дебитира до крајот на годината.

Меѓу новитетите за 2019 е и новиот Bentley Flying Spur.

реклама

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Авто новости

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Автомобили

  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе