Volkswagen ги откри новитетите за 2019 година

На редовната годишна прес-конференција групацијата VW ги најави плановите за иднина, но и некои нови модели што ќе бидат претставени годинава.

Еден дел од вчерашната прес-конференција што траеше 2,5 часа, беше посветен на новите модели на оваа автомобилска групација, која покрај матичниот бренд Volkswagen ја сочинуваат и Audi, Škoda, Seat, Porsche, Bentley, Lamborghini и Bugatti.

Меѓу другото, потврден е новиот компактен кросовер на Audi кој сепак ќе се вика Q3 Sportback, а не Q4, како што долго време се шпекулираше во медиумите.

Меѓу најавените новитети за 2019 година е неименуваниот кросовер на Volkswagen од сегментот „B“ со 5 седишта.

Volkswagen годинава ќе лансира и две електрични верзии на моделите Bora и Lavida, но само за кинескиот пазар.

На прес-конференцијата беше потврден и Porsche Cayenne Coupe, чии прототипи претходно беа фотографирани на тестирања на јавни сообраќајници.

На графиконот презентиран вчера не беше прикажан новиот VW Golf, но, стигна официјална потврда дека осмата генерација на европскиот бестселер ќе дебитира до крајот на годината.

Меѓу новитетите за 2019 е и новиот Bentley Flying Spur.

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Авто новости

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе