Volkswagen го претстави новиот Golf TGI со 130 КС

Најекономичниот автомобил на европскиот пазар е новиот Golf TGI кој користи компресиран природен гас CNG.

Volkswagen Group има низа од модели со CNG кои ги произведуваат Аudi, SEAT и Škoda.

Меѓутоа Volkswagen се враќа во играта со новиот Golf TGI кој го позајми погонот од новата Škoda Octavia G-Tec.

Škoda Octavia G-Tec
Škoda Octavia G-Tec

Тоа значи дека под хаубата се наоѓа 1,5-литарски бензин мотор кој развива 131 КС и 200 Nm максимален вртежен момент. Истиот модел го движи и новиот Audi A3 G-Tron кој беше претставен неодамна.

Читајте следно: Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Golf TGI има резервоар од 115 литри за CNG кој е доволен за домет од 400 км. Тука е и малиот резорвоар од 9 литри за бензин кој се користи како резерва во случај да снемате CNG.

Golf TGI троши помеѓу 4,1 и 4,3 кг CNG на 100 км.

Нарачките се во тек, а најавен е и караван.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Питагоровата теорема пронајдена на глинена плоча 1.000 години постара од Питагора

Read more

Скандинавскиот начин на спиење спасува бракови и врски: Нема повеќе кавги в кревет

Read more

Голем љубовен хороскоп за октомври 2023

Read more

Авто новости

Невиден скок во продажбата на ЕВ во Европа

Read more

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Read more

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Read more

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Read more
 

Автомобили

Невиден скок во продажбата на ЕВ во Европа

Читај повеќе

Доаѓа дождливо време - какви проблеми им носи есента на возачите?

Читај повеќе

Колку е можен хакерски напад на модерните автомобили?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Живот на тркала: Модуларниот XBUS наскоро ќе се најде во продажба

Читај повеќе

Dacia продаде 8 милиони автомобили во изминатите 19 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали знаете да се снајдете во „патент“ ситуација во сообраќај?

Читај повеќе
  • filter

Презентирана редизајнираната Mazda 2 Hybrid

Читај повеќе

На 16,3% од половните автомобили им е враќана километражата

Читај повеќе

Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Читај повеќе