Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Најпродаваното електрично возило во Европа во октомври 2020 година е Volkswagen ID.3, со испорачани 10.475 примероци. Компанијата Volkswagen, инаку, со десетлетија го имаше најпродаваниот конвенционален автомобил во Европа – моделот Golf, а сега, се чини, го презема водството и во областа на електромобилите.

Volkswagen ID.3

Европскиот пазар на автомобили забележа пад на продажбата од 7 отсто минатиот месец, но во истовреме, продажбата на електромобили (хибриди и целосно електрични возила) скокна за 153 насто во споредба со истиот месец лани. На овој начин, електрифицираните возила веќе ги надминуваат дизел-возилата во продажбата.

Renault Zoe

Продажбата на чисто електрични автомобили скокна за 197 отсто од октомври минатата година. На второто место, по Volkswagen е Renault Zoe со 9.778 продадени возила, а трет најпродаван електромобил е Hyundai Kona Electric со 5.261 возила.

На место број 4 е KIA e-Niro (3.868 продадени автомобили), а петти е Peugeot e-208 (3.757 автомобили). Меѓу првите 10 се Smart Fortwo, BMW i3, Vauxhall Corsa на Opel, Mini Cooper SE и Nissan Leaf.

Интересно е што моделите на Tesla не се меѓу првите десет најпродавани електромобили.

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Џек Ма по три месеци се обрати на јавноста, но не се знае каде е

Read more

Авто новости

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Read more

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Read more

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Read more
 

Автомобили

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе