Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Еден од најпопуларните компактни автомобили во светот, VW Golf, најверојатно нема да добие наследник.

Причината: зголемените трошоци поврзани со развојот на возила со внатрешно согорување, како и сè построгите регулативи за емисиите на издувните гасови.

Извештајот на германското издание Welt минатиот месец сугерираше дека сегашната осма генерација на VW Golf би можела да биде нејзината последна.

Според Томас Шефер, извршен директор на VW, електричните возила се подобар избор во помалите класи како што се компактните, бидејќи наскоро ќе бидат подостапни од моделите со внатрешно согорување.

„Сè уште ќе треба да видиме дали вреди да се развие ново возило кое нема да издржи цели седум или осум години како порано“, додавајќи дека таквиот потег би бил „исклучително скап“.

Извршниот директор призна дека работат на обновување на сегашниот Golf, но рече дека судбината на моделот ќе биде решена во следните дванаесет месеци.

Можното пропаѓање на Golf не звучи толку изненадувачки ако се земе предвид дека земјите од ЕУ се согласија да продаваат само возила со нула емисии од 2030 година.

Сепак, ова е во спротивност со претходната најава на VW во март 2021 година, потврдувајќи ги новите генерации за Golf, T-Roc, Tiguan и Passat пред брендот да се префрли на возила само со електрична енергија за 8 години.

Тековната генерација на Golf беше претставена во 2019 година и се базира на најновата верзија на модуларната MKB архитектура. Ова значи дека со фејслифтинг во 2023 или 2024 година, животниот циклус на Golf 8 би можел да се продолжи до 2028 година.

Дотогаш, електричните опции најверојатно ќе бидат значително поевтини од денес благодарение на поевтините батерии, што потенцијално ќе ги направи застарени алтернативите за согорување во компактниот сегмент.

Зборувајќи за зголемените трошоци во ерата на регулација на емисиите на Еуро 7, Томас Шефер рече дека се очекува цените на возилата со конвенционален погон да се зголемат за 3.000 до 5.000 евра, бидејќи ќе мора да интегрираат софистицирани издувни системи.

Новиот шеф на Volkswagen рече:

„Со мал автомобил, овие дополнителни трошоци тешко можат да се повратат. Така, почетната мобилност со мотори со внатрешно согорување ќе биде значително поскапа“, додавајќи дека „индивидуалната мобилност е основна потреба и мора да остане остварлива во иднина“.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе