Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Германскиот автомобилски гигант утре ќе ја претстави рестилизираната верзија на својот најголем теренец во Европа.

Секако, станува збор за моделот Touareg, кој веќе некое време не е во фокусот на компанијата, но сепак има лојална клиентела.

Тоа е моделот кој до неодамна беше последен од Volkswagen со V8 дизел мотор, а сега и тој е заменет со електрификација.

Според достапните информации, обновениот Touareg ќе биде препознатлив по новите IQ.LIGHT HD matrix фарови, дополнително поврзани со светлосна лента.

Новина е што кај овој модел светлосната врска ќе ги има долните рабови на светлата како појдовни точки, а не на пример како Golf каде што се поврзани горните внатрешни рабови.

Приказната за светлата, барем оние предните, завршува со претходно познати информации, а тоа е дека секое светло се состои од 19.200 LED диоди.

Со новите светла доаѓаат и нови браници, а веројатно ќе бидеме сведоци на редизајнирана решетка за ладилникот.

Назад, најголемата иновација е осветленото лого на брендот. Ова ќе го направи Touareg првиот европски модел со овој додаток, кој се очекува брзо да се прошири во остатокот од гамата.

Внатрешноста нема значително да се разликува од сегашниот модел. Volkswagen ветува помеки материјали, особено на централниот потпирач за рака и централната конзола.

Мултимедијалниот систем во новото издание носи подобрени гласовни команди и безжични Android Auto и Apple CarPlay.

Во однос на безбедноста, VW откри дека Touareg добива сензор на покривот кој открива покривна кутија (ако е вграден) и потоа соодветно го прилагодува системот ESC.

Ревидирана е и воздушната суспензија.

Што се однесува до погонот, треба да се каже дека Touareg R eHybrid останува во понудата. Моментално, во комбинација со бензинецот 3.0 V6, произведува 462 КС, а батеријата од 17,9 kWh обезбедува автономија од 47 километри.

URL
Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Авто новости

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе

Кина стана најголемиот светски извозник на автомобили

Читај повеќе