Volkswagen ја покажа караванската изведба на Golf 8

Караваните на компактните модели стануваат сè поинтересна опција за сите оние кои бараат повеќе простор и функционалност. Добар пример за ова е и VW Golf, чија Variant изведба претставува одлична алтернатива.

Новиот Golf 8 доби и Variant изведба. Возилото е долго 4,63 метри и има меѓуосовинско растојание од 2,68 метри. Капацитетот на багажникот е 611 литри, а со спуштање на задните седишта се зголемува на 1.642 литри.

Variant R изведбата доаѓа со 2.0 литарски TSI мотор, а во игра е и Alltrack изведба со зголемена висина на подот и пластични заштитни облоги, со која Golf влегува во кросовер територија, а ќе има 2.0 TDI мотор со 200 КС.

Продажбата на Golf Variant во Европа ќе започне од крајот на годинава.

реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Авто новости

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Read more

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Read more

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Read more

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе
  • play_arrow

Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година

Читај повеќе

Не користи мобилен додека возиш: Секој повик може да почека!

Читај повеќе

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе