Volkswagen ќе прави евтини е-автомобили од 20.000 евра

Германскиот производител на автомобили Volkswagen најави дека ќе прави евтини електрични возила по почетна цена од околу 20.000 евра.

Светската премиера на новиот автомобил е планирана за 2027 година, објави Reuters.

Извршниот директор на Volkswagen, Оливер Блуме, нагласи дека компанијата треба да ги комбинира „јасната посветеност на Европа како индустриска локација, европската индустриска политика и на крајот да дејствува во интерес на европските клиенти“.

Шефот за маркетинг на германскиот производител, Томас Шефер, изјави дека и покрај ниската цена, планираниот модел од почетно ниво ќе постави стандарди во однос на технологијата, дизајнот и квалитетот.

Агенцијата наведува дека VW се одлучил на ваков потег со цел поуспешно да се натпреварува на пазарот, пред сè со силните кинески ривали, од кои некои имаат предност за 30 отсто помали трошоци во однос на западните конкуренти.

Компанијата со седиште во Волфсбург минатата недела соопшти дека европската индустрија има меѓу две и три години да се подготви за конкурентни закани и предупреди дека опстанокот на автомобилскиот сектор веќе е загрозен.

реклама

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Read more

Во Германија запленет кокаин вреден една милијарда евра

Read more

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Три вида цвеќиња што треба да се поткастрат во јуни за подобро да растат и цветаат

Read more

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе