Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Полнењето исто така ќе биде значително забрзано, на полначи со моќност од 175 до 200 kW.

Volkswagen најави дека ќе инвестира 460 милиони евра во фабриката во Волфсбург за да ја подготви за производство на редизајнираниот компактен електричен модел ID.3 и компактен електричен SUV.

Теренецот ќе користи нова варијација на механичката платформа MEB наменета за електрични автомобили (MEB+), која ќе овозможи поголеми брзини на полнење и подолг досег, изјави извршниот директор на германскиот производител, Томас Шефер.

Новиот модел ќе им се придружи на постоечките SUV електрични возила ID.4 и ID.5 во салоните, додаде Шефер.

Ќе ги користи стандардизираните батерии на производителот на автомобили, кои ќе се произведуваат во фабрика во Салцгитер, Германија, почнувајќи од 2025 година.

VW не даде временска рамка за производство на новиот SUV. Нејзината платформа MEB+ ќе овозможи опсег до 700 километри и значително ќе го подобри времето на полнење, на брзи полначи со моќност од 175 до 200 kW.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Авто новости

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Read more

Kia „растура“ во Европа

Read more

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Read more

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе