Volkswagen нема веќе да ѝ дише на Tesla во врат, го враќа Golf

Во моментов Volkswagen го одложува исклучително скапиот проект Trinity.

Тешки денови за новиот шеф на Volkswagen. Оливер Блуме седна на „жешкото столче“, заменувајќи го Херберт Дис кој во исто време му се восхитуваше на Илон Маск и се огледуваше на Tesla. Дис сакаше да ја достигне Tesla, па, меѓу другото, беше лансиран и исклучително ветувачкиот проект Trinity.

Новиот модел со продолжен опсег и опремен со автономно возење на ниво 4 требаше да се произведува во нова фабрика во близина на Волфсбург чија вредност се проценува на дури две милијарди евра. Почетокот на изградбата на фабриката е планиран за пролет следната година, а производството првично требаше да започне во 2026 година. Сега тоа е само сон бидејќи официјално се најавува одложување од најмалку три години.

Поверојатно е дека тоа ќе се случи во 2030 година, а едно од оправдувањата на Блуме е признавањето дека новиот софтвер за автономно управување нема да биде готов навреме, пишува Manager Magazin. Автомобил со долг домет и опремен со систем за автономно возење останува во игра, дознава Reuters, но се прават обиди да се најдат опции во рамките на постоечките ресурси.

Доцнењата го комплицираат обидот на VW да ја достигне американската компанија Tesla и откриваат предизвици за најголемиот европски производител на автомобили, од преуредување на фабриките до поправање на софтверски грешки што ги фрустрираа возачите на неговите електрични автомобили.

Со изградбата на новата фабрика, Volkswagen сакаше да ја подобри продуктивноста и да ја достигне Tesla. Имено, на Tesla ѝ се потребни 10 часа за да го произведе Model Y во својата фабрика во близина на Берлин, додека на Volkswagen му треба трипати повеќе време за производство на ID.3.

Според неименувани извори во Volkswagen, Оливер Блуме мора да се откаже од многу цели што ги постави Дис, а кои не се остварливи.

Враќање на Golf

Се зборуваше дека осмата генерација на Golf нема да добие наследник, но последните информации покажуваат дека Volkswagen нема така лесно да се откаже од сè уште популарното име.

Како што дознава германски Handelsblatt, по напуштањето на (пре)скапиот проект Trinity, многу поверојатно звучи идејата за електрични верзии на постоечките модели на платформата MEB. Најголеми шанси имаат електричните верзии на Golf и Tiguan, кои би се произведувале на линиите каде што сега се склопуваат верзии придвижувани од конвенционални мотори.

Новиот електричен Golf би можел да пристигне на патиштата во 2026 година, кој побезболно би ги пречекал понапредните модели на платформата SSP, кои нема да се појават до крајот на деценијата.

За потсетување, Volkswagen го лансираше e-Golf во 2014 година и го задржа во понудата до 2020 година, кога ID.3 излезе во продажба. Продажбата на Golf во првите девет месеци од годинава изнесува 132.989 примероци, што е значително помалку од 177.963 примероци од истиот период лани. Истото важи и за Tiguan, чија продажба падна од 140.052 на 102.272 примероци.

Кога станува збор за новата генерација, таа исто така би можела да се задржи, барем кога е името во прашање. Томас Шефер, извршен директор на Volkswagen,на Саемот за автомобили во Лос Анџелес изјави дека нема шанси да се напушти легендарно име како што е Golf. Затоа дефинитивно останува во понудата, ќе биде електричен, а некои веќе го нарекуваат ID.Golf.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Авто новости

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Read more

Пристигна првата електрична Opel Astra

Read more
 

Автомобили

Кога ќе се изедначат цените на бензинците и електричните автомобили?

Читај повеќе

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Читај повеќе

Шефот на Volkswagen предупредува: Европа ја губи конкурентноста

Читај повеќе
  • filter

Пристигна првата електрична Opel Astra

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Шведска веќе возат самоуправувачки камиони – дали ќе им ја земат работата на камионџиите?

Читај повеќе

„Црн мраз“ – една од најопасните стапици на возењето во зима

Читај повеќе
  • filter

Lancia претстави ново лого и футуристички дизајн „за следните 100 години“

Читај повеќе

Што ново ќе возат полицајците во Шпанија?

Читај повеќе

Како да спречите замрзнување на автомобилските стакла?

Читај повеќе