Авто новости

Volkswagen објави тизер за новиот Passat

10. јануари 2019 - 10:12 | А.С.

Автомобилската компанија Volkswagen објави тизер фотографија за новиот Passat што следната недела ќе има деби на Саемот за ватомобили во Детроит.

Фотографијата не открива многу – се гледа само убава фелна со пет краци на која е намонтирана ContiPro Continental гума.

Судејќи по прототипот, на тизерот е модел R со 19-инчни фелни што се ексклузивни за најдобрите пакети. Во пониските пакети за опрема Passat доаѓа со 17 и 18-инчни фелни.

Не би требало да се очекуваат некои големи новитети кај „мистериозниот“ Passat. Автомобилот сепак ќе биде на истата платформа, а не на MQB како што се шпекулираше, а ја користат и моделите Jetta, Golf и Arteon.

Задржан е 2,0-литарскиот четирицилиндарски мотор со турбополнач што испорачува 174 коњски сили, а вртежниот момент е зголемен на 280 Nm.

Повеќе детали за новиот Passat ќе дознаеме на Саемот во Детроит.

Коментирај