Волстрит благо падна по силниот раст претходниот ден

Берзанските индекси на Волстрит благо паднаа, по силниот раст претходниот ден, бидејќи инвеститорите остануваат несигурни бидејќи ФЕД продолжува да ги зголемува каматните стапки, што може да предизвика рецесија.

Dow Jones се лизна за 47 поени, или 0,15 отсто, на 30.483 поени, додека S&P 500 падна за 0,13 отсто, на 3.759 поени, а индексот Nasdaq 0,15 отсто, на 11.053 поени.

Во вторникот берзанските индекси скокнаа за повеќе од 2 отсто, по 10-ти пат од почетокот на годината, но досега секој пат брзо ги губеше тие добивки и се лизнаа уште пониско.

Во средата, индексите загубија дел од добивките од претходниот ден и повторно се тргуваа многу нестабилно, како и во претходните недели, бидејќи инвеститорите не се сигурни дека најлошото е минато и следи закрепнување на пазарот.

Од почетокот на годината, индексот S&P 500 падна за повеќе од 20 отсто и падна во областа „мечки“.

Ова се должи на зголемувањето на каматните стапки на Федералните резерви на САД за да се ограничи инфлацијата, која се движи на највисоко ниво во последните 40 години, над 8,5 отсто.

Од март, ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за 1,5 процентни поени и сега се движи од 1,5 до 1,75 отсто, што е нивно највисоко ниво од март 2020 година и појавата на коронарна срцева болест.

Следува натамошно зголемување на каматните стапки, така што, според челниците на ФЕД, каматните стапки би можеле да достигнат 3,4 отсто до крајот на годината, што е највисоко ниво од 2008 година.

Вчера, претседателот на ФЕД, Џером Пауел, му рече на Конгресот дека централната банка е посветена на намалување на инфлацијата до целта од 2 отсто и одржување на силен пазар на труд.

Но, тој исто така призна дека постои можност за рецесија.

Голем број аналитичари веќе долго време предупредуваат дека брзиот и нагло зголемување на каматните стапки доведе до забавување на економскиот раст, со зголемени ризици од рецесија.

И не само рецесии во американската, туку и светската економија, бидејќи во многу други земји централните банки ги зголемуваат каматните стапки за да ја ограничат инфлацијата.

Освен високата инфлација и зголемените каматни стапки, инвеститорите се загрижени и за последиците од војната во Украина и прекините во синџирите на снабдување, па затоа не се многу склони кон поризични инвестиции, како што се акциите.

„Пазарот е сè уште нестабилен. Јасно е дека сè уште не сме излегле од шумата, сè уште има причини за загриженост“, рече Кинг Лип, стратег во Baker Avenue Asset Management.

Најмногу вчера паднаа цените на акциите во енергетскиот сектор, во просек за 4,2 отсто, како резултат на падот на цената на нафтата.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 0,88 отсто, на 7.089 поени, додека франкфуртскиот DAX индекс се лизна за 1,11 отсто, на 13.144 поени, а париски CAC 0,81 отсто, на 5.916 поени.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Бизнис

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Read more

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Читај повеќе

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе