Волстрит достигна рекордни нивоа

На Волстрит минатата недела берзанските индекси пораснаа по четврти пат по ред, достигнувајќи рекордни нивоа, додека на европските берзи цените на акциите благо се лизнаа од рекордното ниво.

Dow Jones зајакна 1,2 отсто, на 40.003 поени, додека S&P 500 порасна за 1,5 отсто, на 5.303 поени, а индексот Nasdaq за 2,1 отсто, на 16.685 поени.

Индексите пораснаа четврта недела по ред и достигнаа рекордни нивоа. Ова најмногу се должи на надежта на инвеститорите дека инфлацијата во САД ќе ослабне во иднина, што би отворило простор за американската централна банка да ги намали каматните стапки. Минатата недела, имено, беше објавено дека потрошувачките цени пораснале нешто помалку од очекуваното во април.

Благодарение на ова, заживеаја шпекулациите дека американската централна банка двапати ќе ги намали каматните стапки во втората половина од годината, во септември и декември, за по 0,25 процентни поени.

Инфлацијата над целното ниво

Но, инфлацијата сè уште е далеку над целното ниво на ФЕД од 2 отсто, а новите податоци исто така покажаа дека цените на производителите се зголемија повеќе од очекуваното во април. А тоа би можело да поттикне раст на потрошувачките цени во наредните месеци. Дополнително, челниците на ФЕД повторуваат дека не се убедени дека инфлацијата е контролирана и дека не брзаат да ги намалат каматните стапки.

Оттука, се поставува прашањето колку навистина се реални пазарните проценки за намалувањето на каматните стапки. Дотолку повеќе што на почетокот на годината се шпекулираше дека ФЕД ќе ги намали каматните стапки најмалку пет пати оваа година, за вкупно 1,5 процентни поени.

„Се чини дека сите се фокусирани на тоа што ФЕД може да направи или не, имајќи предвид дека ја започнавме годината со очекувања дека каматните стапки ќе се намалат можеби дури шест пати, а сега тие очекувања паднаа на едно до две намалувања“, вели Сајлас Мајерс, директор во Mar Vista Investment Partners.

И на европските берзи минатата недела се тргуваше претпазливо, па индексите се лизнаа од рекордните нивоа што ги достигнаа пред една недела. Лондонски FTSE загуби 0,2 отсто минатата недела, на 8.420 поени, додека франкфуртски DAX падна за 0,4 отсто, на 18.704 поени, а париски CAC падна за 0,6 отсто, на 8.167 поени.а

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе