Волстрит падна четврти ден по ред

На Волстрит цените на акциите во четвртокот паднаа четврти ден по ред, бидејќи американската централна банка може да ги зголеми каматните стапки повеќе од очекуваното.

Dow Jones загуби 0,46 отсто, на 32.001 поен, додека S&P 500 се лизна за 1,06 отсто, на 3.719 поени, а индексот Nasdaq се намали за 1,73 отсто, на 10.342 поени.

Берзата допрва треба да се смири откако ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за агресивни 0,75 процентни поени на опсег од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година, во средата, четврта сесија по ред.

Интересот може да биде поголем од очекуваното

Пораките од централната банка дека темпото на поскапување на парите може да се забави во иднина не ги охрабрија инвеститорите бидејќи каматните стапки би можеле да достигнат повисоки нивоа од очекуваното.

Претседателот на ФЕД, Џером Пауел изјави дека на една од следните седници би можела да започне дискусија за забавување на темпото на зголемување на каматните стапки, но дека се уште е рано за тоа.

„Имаме уште работа, а податоците објавени од нашата последна седница сугерираат дека конечното ниво на каматни стапки ќе биде повисоко од претходно очекуваното“, рече тој.

Јасно е дека ФЕД наскоро ќе го забави темпото на зголемување на каматните стапки, но пазарот на пари сега проценува дека клучните каматни стапки би можеле да достигнат најмалку 5 отсто, додека се очекуваше да бидат меѓу 4,50 и 4,75 отсто на врвот на циклус.

Низа неодамнешни извештаи од пазарот на труд укажуваат дека пазарот на трудот останува силен, па затоа ФЕД треба да продолжи да ја заострува монетарната политика.

Растот на вработеноста и платите, имено, го поддржува растот на потрошувачката, што ја поддржува инфлацијата.

Официјалните податоци за вработеноста во САД за октомври ќе бидат објавени во петок, што би можело да има значително влијание врз насоката на пазарот.

Од друга страна, пазарот е поддржан од солидните квартални деловни резултати на компаниите.

Досега, околу 80 отсто од компаниите во индексот S&P 500 објавија извештаи, а повеќе од 70 отсто ги надминаа очекувањата во однос на заработката.

Сепак, тоа главно се должи на намалените очекувања, бидејќи аналитичарите ги намалија своите проценки поради високата инфлација, зголемувањето на каматните стапки и забавувањето на економскиот раст во последните месеци.

Аналитичарите во истражувањето на Reuters сега проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 во третиот квартал се зголемила за 4,7 отсто во однос на истиот период лани, додека на почетокот на сезоната на објавување на резултатите очекувале раст од 4,5 отсто.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Сепак, лондонскиот FTSE индекс зајакна за 0,62 отсто, на 7.188 поени, но франкфуртски DAX се лизна за 0,95 отсто, на 13.130 поени, а париски CAC 0,54 отсто, на 6.243 поени.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Бизнис

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more

Цените на нафтата паѓаат четврта недела по ред: Трговците стравуваат од слабеење на побарувачката

Read more

Доларот нагло падна, еврото зајакна

Read more
 

Вести

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе
  • play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Читај повеќе