Волстрит падна, а европските берзи пораснаа по добрите вести

На Волстрит цените на акциите паднаа минатата недела, додека европските берзи пораснаа по сигналите на Европската централна банка дека циклусот на покачување на каматните стапки можеби е завршен. На Волстрит, Dow Jones минатата недела зајакна 0,1 отсто, на 34.618 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,2 отсто, на 4.450 поени, а индексот Nasdaq 0,4 отсто, на 13.708 поени.

На најголемата светска берза минатата недела тргувањето беше неизвесно, меѓу другото и поради сè уште покачената инфлација. Минатонеделните извештаи за потрошувачките и производствените цени во САД покажаа дека инфлацијата се зголемила на месечна основа во август, што најмногу е последица на растот на цените на енергијата.

Тоа не ги вознемири премногу инвеститорите, бидејќи на пазарот преовладуваше тезата дека не се работи за толку силен раст на инфлацијата, па американската централна банка уште повеќе да ги зголеми каматите во септември. Дополнително, други макроекономски податоци, како што се растот на трошоците на мало и мало зголемување на барањата за невработеност, покажаа дека најголемата светска економија може да избегне рецесија.

ЕЦБ повторно ги зголеми каматните стапки

„Новите економски податоци потврдија дека економијата е на пат кон „меко приземјување“ и дека не е толку силно што ФЕД ќе мора да ги зголеми каматните стапки уште неколку пати“, објаснува Рос Мејфилд, аналитичар во Baird. Пазарот на пари проценува дека има 97 отсто шанси ФЕД да ги остави каматните стапки непроменети на состанокот во септември.

Дополнително, има 67 отсто шанси да не ги зголемат ниту во ноември. Сепак, инвеститорите се претпазливи бидејќи периодот на висока инфлација би можел да трае, што значи дека ФЕД би можел да ги задржи каматните стапки повисоки од очекуваните. Според анкетата на Reuters, ФЕД најверојатно нема да започне со намалување на каматните стапки пред април следната година.

И на европските берзи цените на акциите пораснаа минатата недела. Лондонскиот FTSE индекс скокна за 3,1 отсто, на 7.711 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 1 отсто, на 15.893 поени, а париски CAC за 1,9 отсто, на 7.378 поени.

Европската централна банка (ЕЦБ) ги зголеми каматните стапки 10-та по ред сесија, за 0,25 процентни поени, но позитивно на пазарот влијаеја сигналите дека ова може да биде крај на заострувањето на монетарната политика.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Бизнис

Недостигот од работници во Германија е сериозен проблем

Read more

ОПЕК: Капацитетот на резервите на нафта се намалува

Read more

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

Read more

Њујорк ја задржа позицијата на водечки финансиски центар

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе