Волстрит падна по два дена раст

На Волстрит, цените на акциите паднаа во средата, губејќи дел од добивката од претходните два дена, бидејќи инвеститорите се загрижени за високата инфлација и зголемувањето на каматните стапки. Dow Jones се лизна за 269 поени, или 0,81 отсто, на 32.910 поени, додека S&P 500 падна за 1,08 отсто, на 4.115 поени, а индексот Nasdaq 0,73 отсто, на 12.086 поени.

Од 11-те најважни сектори на индексот S&P 500, само енергијата забележа раст вчера, бидејќи цената на нафтата порасна, при што цената на барелот на лондонскиот пазар достигна највисоко ниво во последните 13 недели, 123 долари. И бидејќи зголемувањето на цените на енергијата во последните месеци е една од најважните причини за зголемување на инфлацијата во светот, инвеститорите стравуваат дека инфлацијата ќе остане висока подолго од очекуваното.

Ова може да ги наведе САД и другите големи централни банки во светот на агресивно зголемување на каматните стапки. Како резултат на тоа, приносите на 10-годишните државни обврзници на САД вчера се пробија над психолошки важното ниво од 3 отсто, што негативно се одрази на берзата.

„Растот на приносите на 10-годишните обврзници над 3 проценти е веројатно една од причините за падот на цените на акциите. Ова е нивото на кое се фокусирани инвеститорите бидејќи претставува зголемување на каматните стапки и ја одразува инфлацијата и нестабилноста на пазарот“, рече Роберт Павлик, менаџер на портфолио во Dakota Wealth.

ФЕД ги зголеми каматните стапки од март

А како се движи инфлацијата во САД ќе покаже во петок извештајот за потрошувачките цени во мај. Останува да се види дали инфлациските притисоци веќе го достигнаа својот врв и полека се намалуваат или дали инфлацијата сè уште се движи блиску до највисоките нивоа во последните 40 години.

Поради ваквата висока инфлација, ФЕД од март ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени и сега се движи од 0,75 до 1 процент. Се очекува ФЕД дополнително да ги зголеми каматните стапки за по 0,50 процентни поени во јуни и јули, а можеби и во септември, така што клучните каматни стапки би можеле да се движат од 2,50 до 2,75 отсто до крајот на годината.

Покрај инфлацијата и зголемувањето на каматните стапки, несигурноста на пазарот е резултат и на војната во Украина, пореметувања во синџирите на снабдување и забавување на растот на најголемите светски економии.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 0,08 отсто, на 7.593 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,76 отсто, на 14.445 поени, а париски CAC 0,80 отсто, на 6.448 поени.

реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе