Волстрит падна по два дена раст

На Волстрит, цените на акциите паднаа во средата, губејќи дел од добивката од претходните два дена, бидејќи инвеститорите се загрижени за високата инфлација и зголемувањето на каматните стапки. Dow Jones се лизна за 269 поени, или 0,81 отсто, на 32.910 поени, додека S&P 500 падна за 1,08 отсто, на 4.115 поени, а индексот Nasdaq 0,73 отсто, на 12.086 поени.

Од 11-те најважни сектори на индексот S&P 500, само енергијата забележа раст вчера, бидејќи цената на нафтата порасна, при што цената на барелот на лондонскиот пазар достигна највисоко ниво во последните 13 недели, 123 долари. И бидејќи зголемувањето на цените на енергијата во последните месеци е една од најважните причини за зголемување на инфлацијата во светот, инвеститорите стравуваат дека инфлацијата ќе остане висока подолго од очекуваното.

Ова може да ги наведе САД и другите големи централни банки во светот на агресивно зголемување на каматните стапки. Како резултат на тоа, приносите на 10-годишните државни обврзници на САД вчера се пробија над психолошки важното ниво од 3 отсто, што негативно се одрази на берзата.

„Растот на приносите на 10-годишните обврзници над 3 проценти е веројатно една од причините за падот на цените на акциите. Ова е нивото на кое се фокусирани инвеститорите бидејќи претставува зголемување на каматните стапки и ја одразува инфлацијата и нестабилноста на пазарот“, рече Роберт Павлик, менаџер на портфолио во Dakota Wealth.

ФЕД ги зголеми каматните стапки од март

А како се движи инфлацијата во САД ќе покаже во петок извештајот за потрошувачките цени во мај. Останува да се види дали инфлациските притисоци веќе го достигнаа својот врв и полека се намалуваат или дали инфлацијата сè уште се движи блиску до највисоките нивоа во последните 40 години.

Поради ваквата висока инфлација, ФЕД од март ги зголеми каматните стапки за 0,75 процентни поени и сега се движи од 0,75 до 1 процент. Се очекува ФЕД дополнително да ги зголеми каматните стапки за по 0,50 процентни поени во јуни и јули, а можеби и во септември, така што клучните каматни стапки би можеле да се движат од 2,50 до 2,75 отсто до крајот на годината.

Покрај инфлацијата и зголемувањето на каматните стапки, несигурноста на пазарот е резултат и на војната во Украина, пореметувања во синџирите на снабдување и забавување на растот на најголемите светски економии.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индекс се намали за 0,08 отсто, на 7.593 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,76 отсто, на 14.445 поени, а париски CAC 0,80 отсто, на 6.448 поени.

реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе
  • filter

Големи немири во Источна Германија: Се судрија левичарите и полицијата

Читај повеќе

Сигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Читај повеќе

ДУИ: И по 5 години Мицкоски не успева да излезе од сенката на Груевски

Читај повеќе