Волстрит паѓа втор ден по ред, Apple меѓу најголемите губитници

Вчера на Волстрит индексот S&P 500 втор ден по ред благо падна бидејќи инвеститорите не се склони кон поризични инвестиции пред говорот на претседателот на американската централна банка Џером Пауел за економската состојба.

Dow Jones зајакна 0,01 отсто, на 33.852 поени, додека S&P 500 падна за 0,16 отсто, на 3.957 поени, а индексот Nasdaq 0,59 отсто, на 10.983 поени. Инвеститорите се склони кон ризик затоа што денеска претседателот на ФЕД Пауел ќе зборува во Институтот Брукингс за состојбата на економијата, што може да им даде на инвеститорите нови насоки за инфлацијата и каматните стапки.

„Сите се нервозни“

„Никој не сака да купува пред утрешниот говор на Пауел. Сите се нервозни и се прашуваат што ќе каже“, рече Рон Саба, портфолио менаџер во Horizon Investments. Бидејќи инфлациските притисоци во САД благо се намалуваат во последниве месеци, инвеститорите се надеваат дека ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки за „само“ 0,50 процентни поени во декември, по серијата зголемувања од 0,75 поени.

Инвеститорите се претпазливи и од извештајот кој покажа дека довербата на потрошувачите во САД дополнително ослабе во ноември поради растот на трошоците за живот, што не е многу позитивна најава за претстојната празнична сезона.

Apple меѓу најголемите губитници

Покрај тоа, инвеститорите се загрижени за протестите во Кина поради строгите рестриктивни мерки за борба против COVID-19, а бидејќи бројот на заразени продолжува да расте, се очекува дополнително забавување на и онака бавниот раст на втората по големина економија во светот.

Меѓу најголемите губитници вчера, четврти ден по ред, беше акцијата на Apple, што е последица на протестите во кинеската фабрика во која се произведуваат најмногу iPhone-и. Инвеститорите се плашат дека празничната продажба на овие паметни телефони на Apple ќе пропадне поради застој на производството.

Цените на акциите на технолошките гиганти Amazon, Nvidia и Tesla значително паднаа, за повеќе од 1 отсто, што најмногу ги потисна индексите Nasdaq и S&P 500.

Внимателно вчера се тргуваше и на европските берзи. Лондонскиот FTSE индекс зајакна за 0,51 отсто, на 7.512 поени, а париски CAC се зголеми за 0,06 отсто, на 6.668 поени. Франкфуртскиот DAX се лизна, пак, за 0,19 отсто, на 14.355 поени.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Објавен конкурсот за новинарските награди Никола Младенов 2022

Читај повеќе

Несоница довела до оставката на папата Бенедикт XVI во 2013 година

Читај повеќе

Запленети половина тон тутун за наргиле и над 2.000 парчиња електронски цигари

Читај повеќе

Истражување: Македонците месечно трошат 900 денари на дигитални услуги

Читај повеќе

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе