Волстрит расте, но инфлацијата не стивнува

На Волстрит, берзанските индекси пораснаа денеска, при што Nasdaq достигна рекордно високо ниво, иако високата инфлација во САД може да ги задржи каматните стапки покачени подолг период од очекуваното.

Dow Jones зајакна 0,32 отсто, на 39.558 поени, додека S&P 500 порасна за 0,48 отсто, на 5.246 поени, а Nasdaq индексот 0,75 отсто, на рекордни 16.511 поени.

Инвеститорите беа внимателни на почетокот на тргувањето вчера, бидејќи новите податоци покажаа дека цените на производителите во САД се зголемија за 0,5 отсто месечно и 2,2 отсто на годишно ниво во април, повеќе од очекувањата на аналитичарите.

Ова значи дека инфлацијата ќе остане покачена подолг период отколку што се надеваа инвеститорите, а исто така значи дека каматните стапки на американската централна банка ќе останат покачени подолго од очекуваното.

Тоа го изјави вчера претседателот на ФЕД Џером Пауел.

„Не очекувавме дека ќе биде лесно. Но, овие податоци за инфлацијата се повисоки отколку што некој очекуваше. И тоа ни кажува дека треба да бидеме трпеливи и да дозволиме рестриктивната монетарна политика да си ја заврши работата“, рече Пауел на собирот на банкари.

Инфлацијата не стивнува

До неодамна, инвеститорите се надеваа дека ФЕД агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година, но очигледно тоа нема да биде случај, а намалувањето на каматите е можно дури наесен. Сепак, по вчерашните податоци, стивнаа очекувањата дека ФЕД ќе почне да ги намалува каматните стапки во септември.

Сепак, берзанските индекси вчера пораснаа бидејќи инвеститорите беа охрабрени од пораката на Пауел дека не очекува зголемување на каматните стапки и покрај зголемената инфлација.

„Пазарот веќе сфати дека каматните стапки ќе останат покачени подолго отколку што се мислеше. Во последните недели дури имаше прашање дали ФЕД уште еднаш ќе ги зголеми каматните стапки, но Пауел вчера рече дека тоа не се разгледува сега“, вели Линдзи Бел, аналитичар во 248 ventures, објаснувајќи зошто индексите на берзата пораснаа. Денеска ќе биде објавен извештајот за потрошувачките цени во САД, што исто така може да влијае на насоката на пазарот.

Аналитичарите во анкетата на Reuters проценуваат дека основната стапка на потрошувачки цени, која не ги вклучува цените на храната и енергијата, може да се зголеми за 0,3 отсто на месечно ниво во април, а 3,6 отсто на годишно ниво.

И на европските берзи вчера претпазливо се тргуваше. Лондонски FTSE индекс зајакна за 0,16 отсто, на 8.428 поени, а париски CAC се зголеми за 0,20 отсто, на 8.225 поени. Франкфуртскиот DAX се лизна, пак, за 0,14 отсто, на 18.716 поени.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Бизнис

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Read more

Доларот слабее трет ден по ред

Read more

Пад на доларот

Read more

Доларот ослабе, цената на нафтата падна

Read more
 

Вести

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе

Барселона планира да забрани изнајмување станови на туристи

Читај повеќе

Град Скопје: Не сме надлежни за постапување во случаите со змии

Читај повеќе

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Читај повеќе

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Читај повеќе

Путин ѝ се закани на Јужна Кореја

Читај повеќе