Волстрит се опоравува, инвеститорите оптимисти

Берзанските индекси на Волстрит значително пораснаа бидејќи во Вашингтон наскоро можеше да се постигне договор во врска со задолжувањето на државата и бидејќи цените на акциите на регионалните банки нагло пораснаа.

Dow Jones зајакна 1,24 отсто, на 33.420 поени, додека S&P 500 порасна за 1,19 отсто, на 4.158 поени, а индексот Nasdaq 1,28 отсто, на 12.500 поени.

Најмногу вчера поскапеа акциите на регионалните банки, бидејќи инвеститорите се надеваат дека кризата во тој сектор, која трае од март, кога пропаднаа две банки, е завршена.

Цената на акциите на Western Alliance Bancorp скокна за повеќе од 10 отсто, откако банката соопшти дека нејзините депозити пораснале за повеќе од 2 милијарди долари минатиот квартал.

Ова ги зголеми цените на акциите на другите регионални банки, па индексот KBW на тој сектор скокна за 7,3 отсто. Индексот S&P 500 на банкарскиот сектор, пак, порасна за 4,5 отсто.

Инвеститорите беа охрабрени и од изјавите на американскиот претседател Џо Бајден и водечкиот републиканец во Конгресот, Кевин Мекарти, дека се решени да постигнат договор за зголемување на плафонот на државниот долг.

Доколку демократите и републиканците во Конгресот не постигнат договор за зголемување на задолжувањето до 1 јуни, федералните власти нема да можат да ја финансираат работата на некои државни институции.

„Изјавите на Бајден и Мекарти укажуваат дека договорот е блиску, што значи дека овој проблем наскоро би можел да остане зад нас. Се чини дека проблемите на регионалните банки се зад нас, па инвеститорите се оптимисти“, изјави Рик Меклер, партнер во Cherry Lane Investments.

И на европските берзи вчера претпазливо се тргуваше. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,36 отсто, на 7.723 поени, а париски CAC за 0,09 отсто, на 7.399 поени. Франкфуртски DAX зајакна, пак, за 0,34 отсто, на 15.951 поен.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Бизнис

Цените на нафтата растат втора недела по ред

Read more

Америка се спаси од банкрот

Read more

Најбогатиот човек во светот за само еден ден изгуби повеќе од 11 милијарди долари

Read more

Дали ќе падне кредитниот рејтинг на Америка?

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе