Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Индексот S&P 500 на Волстрит вчера падна петти ден по ред бидејќи на пазарот преовладува неизвесност за нивото до кое американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки и дали економијата може да избегне рецесија.

Dow Jones остана речиси непроменет на 33.597 поени, додека S&P 500 загуби 0,19 отсто, на 3.933 поени, а Nasdaq индексот загуби 0,51 отсто, на 10.958 поени.

На берзата владее неизвесност бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската економија ќе западне во рецесија следната година, со оглед на агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД оваа година.

На ова во последните денови предупредуваа челниците на неколку од најголемите банки и многу аналитичари.

Според нив, прашање е само дали рецесијата ќе биде плитка или подлабока.

Ова е резултат на високата инфлација, поради што ФЕД од почетокот на годината агресивно ги зголемува клучните каматни стапки.

Во октомври и ноември, S&P 500 порасна за речиси 14 отсто, намалувајќи ги загубите од годината до датумот, бидејќи инвеститорите се надеваат на забавување на темпото на зголемување на каматните стапки.

По серијата зголемувања на каматните стапки за 0,75 процентни поени, берзата проценува дека челниците на централната банка на состанокот следната недела ќе ги зголемат каматните стапки за 0,50 процентни поени.

Но, според неколку неодамнешни економски показатели, намалувањето на инфлаторните притисоци не се одвива толку брзо како што се надеваа инвеститорите.

Така, клучните прашања остануваат отворени: до кое ниво ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки - на 4,75 или 5,00 проценти - и колку долго ќе остане на тие нивоа.

Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

„Ова е период на значителна несигурност бидејќи инвеститорите се обидуваат да сфатат што е најважно. Се очекува темпото на зголемување на каматните стапки да се забави, но некои економски показатели не го поддржуваат тоа. Берзата се обидува да најде рамнотежа помеѓу спротивставените ветрови и опаш ветрови и тоа предизвикува конфузија“, објаснува Крег Ерлам, аналитичар во OANDA.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,43 отсто, на 7.489 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,57 отсто, на 14.261 поен, а париски CAC 0,41 отсто, на 6.660 поени.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Бизнис

Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Read more

Доларот стагнира, внимателно се тргува на берзите

Read more

САД го тужат Google

Read more

Колку чини горивото низ Европа?

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе