Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Индексот S&P 500 на Волстрит вчера падна петти ден по ред бидејќи на пазарот преовладува неизвесност за нивото до кое американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки и дали економијата може да избегне рецесија.

Dow Jones остана речиси непроменет на 33.597 поени, додека S&P 500 загуби 0,19 отсто, на 3.933 поени, а Nasdaq индексот загуби 0,51 отсто, на 10.958 поени.

На берзата владее неизвесност бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската економија ќе западне во рецесија следната година, со оглед на агресивното зголемување на каматните стапки на ФЕД оваа година.

На ова во последните денови предупредуваа челниците на неколку од најголемите банки и многу аналитичари.

Според нив, прашање е само дали рецесијата ќе биде плитка или подлабока.

Ова е резултат на високата инфлација, поради што ФЕД од почетокот на годината агресивно ги зголемува клучните каматни стапки.

Во октомври и ноември, S&P 500 порасна за речиси 14 отсто, намалувајќи ги загубите од годината до датумот, бидејќи инвеститорите се надеваат на забавување на темпото на зголемување на каматните стапки.

По серијата зголемувања на каматните стапки за 0,75 процентни поени, берзата проценува дека челниците на централната банка на состанокот следната недела ќе ги зголемат каматните стапки за 0,50 процентни поени.

Но, според неколку неодамнешни економски показатели, намалувањето на инфлаторните притисоци не се одвива толку брзо како што се надеваа инвеститорите.

Така, клучните прашања остануваат отворени: до кое ниво ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки - на 4,75 или 5,00 проценти - и колку долго ќе остане на тие нивоа.

Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

„Ова е период на значителна несигурност бидејќи инвеститорите се обидуваат да сфатат што е најважно. Се очекува темпото на зголемување на каматните стапки да се забави, но некои економски показатели не го поддржуваат тоа. Берзата се обидува да најде рамнотежа помеѓу спротивставените ветрови и опаш ветрови и тоа предизвикува конфузија“, објаснува Крег Ерлам, аналитичар во OANDA.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,43 отсто, на 7.489 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,57 отсто, на 14.261 поен, а париски CAC 0,41 отсто, на 6.660 поени.

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

  • filter

Диво месо на Албанскиот театар, штипската Лекција и Натчовек на Драмски театар од Варна на претпоследниот ден на фестивалот

Читај повеќе

Изведба на танцовиот дует LOUNGE на Марга Алфејрау, Мириам Лукас и Мириана Бененге на Викендот на гордоста

Читај повеќе

Со прогласување на наградените и проекција на Златната треска на Чарли Чаплин се затвора 14. Филозофски филмски фестивал

Читај повеќе

Советот на ЕУ поддржа формирање база на таленти: Ќе се олесни вработувањето лица од трети земји

Читај повеќе

Цената на мазутот се зголемува, бензините и дизелот остануваат непроменети

Читај повеќе

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Читај повеќе

Заев и Ципрас: Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија

Читај повеќе

Флотата на руската морнарица пристигна во Куба

Читај повеќе

Г7 испраќа 50 милијарди долари профит од замрзнатите руски средства во Украина

Читај повеќе