Волстрит во минус на почетокот на август

Најважните индекси на Волстрит благо паднаа при претпазливото тргување во понеделникот, откако во јули го постигнаа најголемиот месечен скок во последните две години, додека инвеститорите ги очекуваат клучните податоци за вработеноста во најголемата светска економија за нови насоки.

На почетокот на неделата Dow Jones падна за 46,7 поени или 0,14 отсто, на 32.798 поени, S&P 500 за 0,28 отсто, на 4.118 поени, а Nasdaq за 0,18 отсто, на 12.368 поени.

Така, индексите благо паднаа по минатонеделниот митинг, поттикнати од шпекулациите дека ФЕД можеби нема да има потреба да ги зголемува каматните стапки толку агресивно како што некои стравуваа.

Во исто време, S&P 500 постојано осцилираше помеѓу позитивна и негативна територија во тргувањето, бидејќи инвеститорите беа на стража откако, како и технолошкиот Nasdaq, во јули ја забележа својата најголема месечна добивка од 2020 година. Од почетокот на годината, сепак, овие индекси сè уште се во минус, при што S&P падна за околу 14 проценти.

Американската централна банка соопшти дека има за цел да ја спречи инфлацијата и да ја намали побарувачката со зголемување на каматните стапки, но некои инвеститори и аналитичари се загрижени дека нејзиното агресивно заострување на монетарната политика може да ја поттикне невработеноста и да ја забави економската активност. Од почетокот на годината, ФЕД веќе ја зголеми основната каматна стапка за вкупно 2,25 процентни поени и најави дека нејзиниот пристап кон затегнување на монетарната политика и понатаму ќе биде под влијание на индикаторите.

И последниот показател за американската индустриска активност ISM во јули беше 52,8 индексни поени, што е негово најниско ниво од јуни 2020 година, но сепак подобро од очекувањата на аналитичарите. Во исто време, овој индекс и натаму е над 50 поени, па само укажува на забавување на растот на индустриската активност, која сочинува речиси 12 отсто од американскиот БДП, а не на пад.

На крајот на неделата се чекаат нови насоки за податоците за вработеноста, која досега растеше годинава, што ги натера економистите да заклучат дека американската економија, и покрај два четвртина од опаѓање на активноста, всушност не е во рецесија.

„Сè уште има многу прашања за тоа дали навистина сме излегле од проблемот економски, но веројатно не сме. Не сме ни блиску до економските ефекти од зголемувањето на каматните стапки на ФЕД досега“, вели Том Мартин, портфолио. менаџер во инвестициската компанија Global Investments.

Најмногу вчера паднаа цените на акциите во енергетскиот сектор, под влијание на падот на цената на нафтата. Најголем губитник беше акцијата на Exxon Mobil со пад на цената од 2,5 отсто.

И на европските берзи на почетокот на август, повеќето од најважните индекси забележаа благ пад, по најдобриот месечен учинок од ноември 2020 година, при што паневропскиот Stoxx 600 го заврши тргувањето во понеделникот во црвено за 0,19 отсто, на 437,46 поени.

Истовремено, германскиот DAX благо падна за 0,03 отсто, на 13.479 поени, а лондонски FTSE за 0,13 отсто, на 7.413 поени, додека лондонски Ftse зајакна за 0,11 отсто, на 22.429 поени.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Бизнис

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

УЈП: Корисниците на МојДДВ може да се вратат на напредниот скенер

Read more

Волстрит: Nasdaq на највисоко ниво во последните три месеци

Read more

Пад на пазарот на смартфони во Европа

Read more
 

Вести

Локализиран пожарот кај Дојран и Богданци

Читај повеќе

Предпремиера на Мakedonissimo на пијанистот Трпчески во струшкото село Збажди

Читај повеќе

Петличковски: Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, треба да се подготвувaме за есента

Читај повеќе

На Табановце и на Богородица се чека до еден час

Читај повеќе

Почина еден од стожерите на Катедрата за италијански јазик, проф. Љиљана Узуновиќ

Читај повеќе

Лондонски музеј ќе ѝ врати на Нигерија 72 артефакта украдени во XIX век

Читај повеќе

Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Читај повеќе

Фестивалот Браќа Манаки ќе се отвори со филмот „Божјата рака“ на 19 август

Читај повеќе

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Читај повеќе