Волстрит во стагнација, инфлацијата демне

Берзанските индекси на Волстрит вчера останаа речиси непроменети бидејќи деловните резултати на компаниите не се охрабрувачки, иако повеќето остварија поголема добивка од очекуваната.

Dow Jones се зголеми за 0,03 отсто, на 33.743 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,02 отсто, на 4.016 поени, а индексот Nasdaq за 0,18 отсто, на 11.313 поени.

Индексите го поминаа најголемиот дел од денот на негативна територија, само за да ги намалат загубите при крајот на тргувањето, при што Dow Jones дури и ѕирка на позитивна територија.

Внимателноста на инвеститорите е последица на не многу впечатливите деловни резултати на компаниите, кои се под притисок поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

67% од компаниите забележале поголема добивка од очекуваната

Извештаи досега се објавени од 95 компании од индексот S&P 500, од ​​кои 67 отсто забележале поголема добивка од очекуваната.

Сепак, аналитичарите во истражувањето на Reuters проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 3 отсто во четвртиот квартал од минатата година во споредба со истиот период претходната година, додека на почетокот на годината се очекуваше пад на заработката од 1,6 отсто.

Пазарот е поддржан од надежта на инвеститорите дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки на февруарската седница за само 0,25 процентни поени, а не за 0,50 поени, како на последната сесија лани.

Покрај тоа, инвеститорите се надеваат дека конечната каматна стапка, со која ФЕД ќе го запре циклусот на покачување, би можела да биде помала од 5 отсто, иако повеќето лидери на ФЕД велат дека ќе треба да ги зголемат стапките над нивото од 5 отсто за да ја ограничат инфлацијата.

Внимателно вчера се тргуваше и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 0,16 отсто, на 7.744 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,08 отсто, на 15.081 поен, а париски CAC за 0,09 отсто, на 7.043 поени.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Бизнис

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Read more

Раст на Волстрит, попушти стравот од банкарската криза

Read more

Русија стана најголемиот извозник на нафта во Кина, надминувајќи ја Саудиска Арабија

Read more

Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Read more
 

Вести

Станбените кредити во февруари со годишен раст од 12,3, потрошувачките од 6,3%

Читај повеќе

Средните училишта со здравствени струки нема да запишуваат ученици вонредно

Читај повеќе

На денешен ден пред 19 години Македонија поднесе барање за членство во ЕУ

Читај повеќе

Курти: Дали Вучиќ е Доктор Не или Мистер Њет?

Читај повеќе

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе