Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Шведската компанија Volvo соопшти дека до 2030 година планира да премине на продажба на електрични автомобили за да останат конкурентни на пазарот.

Сите останати модели со мотори со внатрешно согорување, вклучувајќи ги и хибридните автомобили постепено ќе бидат исфрлени од понудата, соопшти компанијата.

„Нема иднина за автомобилите со мотори со внатрешно согорување“, изјави Хенрик Грин, шеф на одделението за технологија на оваа компанија.

Volvo минатата година претстави потполно нов електричен модел, а оваа недела ќе претстават уште еден електричен автомобил.

Компанијата сака до 2025 година половина од нејзината продажба да бидат автомобили со електричен погон, а останатите модели со хибриден погон.

Тагови
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Авто новости

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Read more

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Read more

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Read more

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Read more
 

Автомобили

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се снајде моќниот GR Yaris на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Segway го претстави футуристичкиот мотоцикл Apex H2

Читај повеќе

Citroen го најави новиот C5

Читај повеќе
  • filter

Колекционерски сон: Corvette C3 од 1971 година

Читај повеќе

Хрватите сакаат нула толеранција за возење под дејство на алкохол

Читај повеќе
  • filter

Mercedes-Benz го претстави освежениот луксузен модел CLS

Читај повеќе