Volvo нема да се откаже од своите лимузини и каравани

И покрај постојаното зголемување на побарувачката за кросовери и теренци, шведската автомобилска компанија нема намера да се откаже од производството на своите лимузини и каравани.

Volvo останува една од автомобилските компании која покрај се попопуларните кросовер/SUV модели, ќе продолжи да им нуди на своите клиенти „неподигнати“ модели во лимузинска и караванска форма на каросеријата.

Претходно беше најавено дека актуелните модели S/V60 и S/V90 наскоро ќе бидат заменети со нова генерација, а раководството на шведската автомобилска компанија откри дека новите модели ќе имаат значително позаоблени каросерии и генерално ќе бидат уште попривлечни за потенцијални купувачи кои не се расположени да купуваат кросовери/теренци.

Во исто време, Volvo ќе ја прошири својата постоечка палета на подигнати модели (XC) и значително ќе го зголеми производството на електрични модели, кои до 2025 година треба да сочинуваат 50 проценти од нивното вкупно производство.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more
 

Автомобили

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Читај повеќе

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Читај повеќе

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе