Volvo нема да се откаже од своите лимузини и каравани

И покрај постојаното зголемување на побарувачката за кросовери и теренци, шведската автомобилска компанија нема намера да се откаже од производството на своите лимузини и каравани.

Volvo останува една од автомобилските компании која покрај се попопуларните кросовер/SUV модели, ќе продолжи да им нуди на своите клиенти „неподигнати“ модели во лимузинска и караванска форма на каросеријата.

Претходно беше најавено дека актуелните модели S/V60 и S/V90 наскоро ќе бидат заменети со нова генерација, а раководството на шведската автомобилска компанија откри дека новите модели ќе имаат значително позаоблени каросерии и генерално ќе бидат уште попривлечни за потенцијални купувачи кои не се расположени да купуваат кросовери/теренци.

Во исто време, Volvo ќе ја прошири својата постоечка палета на подигнати модели (XC) и значително ќе го зголеми производството на електрични модели, кои до 2025 година треба да сочинуваат 50 проценти од нивното вкупно производство.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Авто новости

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Read more

Renault го претстави новиот Espace

Read more

Подобро и од легнат полицаец

Read more

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Читај повеќе
  • play_arrow

Renault го претстави новиот Espace

Читај повеќе
  • play_arrow

Подобро и од легнат полицаец

Читај повеќе

Volkswagen откри што е потребно да се произведе е-автомобил од 20.000 евра

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Mercedes 230 SL денеска слави 60-ти роденден

Читај повеќе

Дали смее моторот да работи додека полните гориво?

Читај повеќе

Бензинците сè попопуларни во Германија

Читај повеќе

Постигнат е договор за дизел и бензински возила во ЕУ

Читај повеќе

Volkswagen потврди: Доаѓа новиот Passat

Читај повеќе