Вонземјаните биле на Земјата уште пред појавата на човекот?

Цивилизацијата е премногу млада за да се соочи со вонземјаните, а интелигентните луѓе од галаксијата Млечен Пат ја посетиле Земјата уште пред постоењето на луѓето, покажува студијата на The Astronomical Journal.

Во Млечниот Пат постојат милијарди планети на кои може да има услови за живот, а тие се сместени на идеална оддалеченост од ѕвездите. Научниците сметаат дека не е парадокс тоа што никогаш не сме откриле дека постојат вонземјани.

Студијата наведува дека нашата галаксија се состои од 400 милијарди ѕвезди. Проценката е дека во околината на четири милијарди од нив ротираат планети кои имаат идеални услови за живот. Станува збор за планети со големина на Земјата.

Доколку секоја илјадита од тие планети содржи некаков облик на живот, тоа би значело дека на Млечниот Пат постојат четири милиони планети на кои има живот.

Студијата на The Astronomical Journal проценува дека ако во нашата галаксија постои само една цивилизација која е способна на неколку стотини години да колонизира две планети, тогаш целата галаксија би била населена за 5 до 50 милиони години.

Млечниот Пат е стар околу 13 милијарди години, а Земјата четири милијарди. Најстарите планети кои настанале во оваа галаксија се стари повеќе од 12 милијарди години. Тоа значи дека вонземјаните имале милијарда години време за да развијат технологија со која можат да патуваат по вселената.

Студијата проценува дека вонземјаните можеле да ја посетат Земјата уште додека луѓето не ни постоеле. Авторите напоменуваат дека претходните истражувања не го земале предвид фактот дека нашата галаксија се движи.

Хипотетички, вонземјаните можеби воопшто не стигнале до нас или ја посетиле нашата планета уште пред да се развијат услови за живот на неа.

За да го истражат сценариото според кое вонземјаните наскоро би можеле да нè посетат, научниците користат нумерички модели за симулација на ширење на некои цивилизации низ вселената.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Наука

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Read more

Гик

  • play_arrow

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот смартфон Poco M2 Pro кој чини помалку од 200 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Читај повеќе

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Читај повеќе
  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе