Вооружен маж се обиде да влезе во седиштето на ЦИА

Б.С.Б.
/ 04.05.2021 / 09:01

Неидентификуван маж е хоспитализиран откако се обидел со автомобил да влезе во комплексот на седиштето на ЦИА во Ленгли, Вирџинија.

Во соопштението на Twitter е наведено дека агентите пукале во него и го раниле.

„ФБИ го истражува пукањето во кое беше вмешан агент и кое се случи во понеделникот на 3 мај околу 18:00 часот по локално време. Лицето вмешано во инцидентот пред главниот штаб на ЦИА излезе од автомобилот со оружје и почна пресметка со службениците за спроведување на законот“, се истакнува во соопштението.

Според наводите на вашингтонското одделение на ФБИ, еден од агентите го ранил напаѓачот кој потоа бил хоспитализиран.

Од ФБИ наведуваат дека агенцијата сериозно ги сфаќа сите инциденти во кое се вмешани агенти, па и овој инцидент детално ќе биде истражен  на најефикасен можен начин.

ЦИА претходно соопшти дека обезбедувањето на главниот штаб спречило непознато лице со автомобил да ја мине главна та капија.

Според NBC, припадниците на ЦИА се обиделе да преговараат со напаѓачот, но тој одбил да го напушти комплексот, по што службениците се обиделе физички да го отстранат автомобилот од капијата. Возачот тогаш излегол од автомобилот, држејќи огнено оружје и тврдејќи дека кај себе има експлозив.

Тагови
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Свет

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Read more

Израелски амбасадор: Го признавме Косово под притисок на САД

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Читај повеќе

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ се враќа на репертоар во МКЦ

Читај повеќе