Ворен Бафет конечно откри во што инвестирал милијарди долари

Тајната е откриена! Компанијата Berkshire Hathaway, во сопственост на Ворен Бафет, поседува голем удел во осигурителната компанија Chubb. Така, инвестицијата која се чуваше во тајност од минатата година конечно беше разоткриена.

Berkshire Hathaway откри дека стекнала скоро 26 милиони акции на Chubb, во вредност од околу 6,7 милијарди долари. Тоа е она што се вели во поднесувањето до Комисијата за хартии од вредност (КХВ) во врска со инвестициите во првиот квартал. Компанијата на Бафет ја заштити својата инвестиција од јавноста додека купуваше акции, барајќи „доверлив третман“ од SEC во претходните поднесоци, јавува CNN.

Chubb е осигурителна компанија која работи во 54 земји и се најде на насловните страници во март откако му гарантираше на претседателот Доналд Трамп за речиси 92 милиони долари во тужбата за клевета поднесена од Е. Џин Керол.

Бафет, извршниот директор на Berkshire Hathaway, познат по својата инвестициска моќ, собра значителни следбеници на инвеститори. Уделот на Berkshire Hathaway во Chubb не е исклучок. Акциите на Chubb скокнаа за повеќе од осум проценти во тргувањето после работното време во средата.

Инвестицијата на Бафет во Chubb не е изненадување: осигурителните компании Geico, National Indemnity и General Re се подружници на Berkshire Hathaway.

Инвестицијата во Chubb ја нагласува инвестициската стратегија на Berkshire Hathaway во последните месеци. Се чини дека тој ги зајакнал инвестициите во финансиски фирми како Ally Financial, American Express и Bank of America, додека ги намалил своите инвестиции во производи за широка потрошувачка.

Во февруари, Berkshire откри дека продала 10 милиони акции на Apple во првите три месеци од годината, но Apple останува најголемата инвестиција на Berkshire. Компанијата исто така, продаде 80 милиони акции на Hewlett-Packard во 2023 Q4, намалувајќи го својот удел за 78%.

Тагови
реклама

Бизнис

Европските и американските берзански индекси се претежно во пораст, цената на нафтата и златото падна

Read more

Рекорден пад на цените на нафтата

Read more

Зголемени капацитетите на енергија од ветер и сонце во ЕУ

Read more

Профитот на авиокомпаниите во 2023 година ги надмина предпандемиските нивоа

Read more
 

Вести

Во недела посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка

Читај повеќе

Возач на Audi побегнал откако удрил во велосипедист и тешко го повредил

Читај повеќе
  • filter

На Прилеп му треба нова театарска зграда!

Читај повеќе
  • play_arrow

Израел со средновековно оружје го напаѓа Хезболах

Читај повеќе

Фолклорни игри под Шара во Тетово

Читај повеќе

Додик: Босна и Херцеговина е последната колонија во Европа

Читај повеќе

Црна дупка на театарот Антон Панов од Струмица – најдобра претстава, 7 награди за Иванов на МНТ на 58. МТФ Војдан Чернодрински

Читај повеќе

Бесплатни прегледи на бенки и промени на кожата денес во Градски парк во Скопје

Читај повеќе

Во Скопје се вози и без возачка дозвола, МВР за еден ден напиша 132 казни

Читај повеќе