Вориорс покажаа кој е главен на Западот: Два рекорди за доминантна победа над Денвер

Денвер Нагетс ја имаа водечката позиција во Западната конференција уште од почетокот на сезоната, но синоќешната претстава која ја приредија играчите на Голден Стејт Вориорс покажа дека актуелниот шампион и понатаму е главниот тим на Западот.

Тимот на Голден Стејт Вориорс стигна до гостинска победа против Денвер Нагетс со конечен резултат 111:142 и притоа постави два рекорди уште во првата четвртина од дуелот.

Уште во првата четвртина играчите на Голден Стејт Вориорс ја најавија доминацијата над овој натпревар, со 10 погодени тројки (рекорд на клубот) и 51 поен на крајот од четвртината (апсолутен рекорд во НБА). Оттаму на теренот се случуваше шоу приредено од главните ѕвезди на тимот – Стеф Кари, Клеј Томпсон и Кевин Дурент. Тројцата заедно постигнаа 89 поени.

Во обичен натпревар, составот на Денвер Нагетс со истата игра во нападот ќе стигнеше до победа. Но, ова не беше обичен натпревар и поените на Никола Јокиќ, Џамал Мареј и Малик Бизли не беа доволни за да се избегне пораз. Најдобар поединец кај домаќините беше токму Мареј, кој го заврши натпреварот со 21 поен, 3 скока и 4 асистенции.

Останати резултати:

Индијана Пејсерс – Феникс Санс 131:97

Филаделфија Севентисиксерс – Минесота Тимбервулвс 149:107

Атланта Хокс – Оклахома Сити Тандер 142:126

Милвоки Бакс – Мајами Хит 124:86

Лос Анџелес Лејкерс – Чикаго Булс 107:100

Силјановска Давкова за убедливото водство: Напати се срамам, зарем е можно толку многу луѓе вака да реагираат

Димитриевски до Пендаровски: Разликата е огромна, откажете се од оваа битка и оставете нè да победиме во вториот круг

Храна што го намалува ризикот од дијабетес, рак и деменција

Гигантите од Евролигата се против влезот на Дубаи

Сега е официјално: Јокиќ против Дончиќ за титулата МВП

Далас на Дончиќ поразен на стартот од плеј-офот, Харден и Зубац одржаа лекција по кошарка

Јокиќ против Лејкерс дојде облечен како Гру

Новиот дрес на Милан нè враќа 100 години наназад

Што го убеди Чави сепак да остане во Барса?

Јирген Клоп: Извинете

Дали судот ќе одлучува за фантомскиот гол на Јамал?

Шпанскиот суд ја замрзна сметката на Пике

Арсенал ја продолжи борбата за тројната круна со најголемата победа против Челси во својата историја

Поранешен играч на Реал беше милионер, сега се занимава со необичен бизнис за да преживее

Лапорта: Можеби ќе побараме преигрување