Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Седиштата во некои возила имаат неколку степени на греење и ладење, а претерувањето може да предизвика хронични проблеми.

Заедно со кожните седишта во денешните модели, по правило доаѓа и греењето, функција која особено ја цениме во зима. Благодарение на греењето на седиштата, ќе се загрееме пред да се загрее кабината на возилото.

Нешто поретко, автомобилите (најчесто оние од висока класа) нудат и можност за ладење, односно вентилација на седиштата.

Покрај пријатното чувство во летните и зимските месеци, може да има и долготрајни непријатности кои ќе ги лекувате со години. Уролозите најдобро знаат што е тоа, без разлика дали се работи за мажи или жени.

На пример, не е добро постојано да дувате ладен воздух од вентилацијата за време на долго патување. Оние кои имаат проблеми или сакаат да ги избегнат, ќе стават ќебе или маица преку нозете и другите чувствителни делови од телото за да го заштитат мочниот меур, а мажите за да ја заштитат простатата.

Покрај вентилација/клима, многу модели имаат седишта со дополнителни функции, како што се греење и ладење. Иако се работи за пријатни додатоци во автомобилот, кои ја зголемуваат удобноста при возењето, последиците можат да бидат тешки и трајни, доколку претерате со нивната употреба, што го потврдуваат и уролозите.

Некои седишта во возилата имаат неколку степени на греење и ладење, а претерувањето може да предизвика хронични заболувања. На пример, ладењето на седиштето може да предизвика болести како што е простатитис.

Значи, сите кои имаат проблеми со хронично воспаление на простатата мора да внимаваат кога користат ладење на седиштата и климатизација. Простатата не трпи да патувате 10 часа без никаков прекин и да не уринирате.

Препораката на урологот е да се прави пауза за да се оди во тоалет барем на секои два часа. Секако, тоа ќе биде добро и за целото тело - 'рбетот, нозете, рацете, вратот, циркулацијата на крвта, мозокот…

Од друга страна, загревањето на седиштата може да има благотворно дејство и добро да влијае на мочниот меур и простатата, но треба да внимавате и на интензитетот на загревањето, бидејќи се знае дека високата температура не е добра за тестисите.

Покрај тоа, високите температури во нашето тело може да доведат до потење, а кога се спојат влажното и топлото, резултатот често се осип и појава на габична инфекција. Доколку веќе имате мали ранички на телото, а потоа загревањето на седиштето предизвикува потење, големи се шансите да ја влошите ситуацијата.

Габична инфекција може да се појави и да се влоши во некои ткива и набори на телото.

Поради сето горенаведено, греењето и ладењето на седиштето треба да се користат разумно и умерено.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Авто новости

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Read more

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Read more

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Read more

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Read more
 

Автомобили

Audi презема контрола врз најпрестижниот британски бренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Aston Martin го најави „најмоќниот луксузен SUV во светот“

Читај повеќе

Како Италијанците го спасија Volkswagen пред 60 години?

Читај повеќе

Велосипеди пред автомобили? Германците се навикнуваат на новиот сообраќаен знак

Читај повеќе
  • play_arrow

Off-road дуел на теренци: Niva vs Jimny vs Duster

Читај повеќе

Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Читај повеќе

Ново одложување - ништо од Tesla Cybertruck и годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го тестирањето на прототип на летечки автомобил

Читај повеќе

Хакер тврди дека има „целосна контрола“ над повеќе од 25 Tesla автомобили

Читај повеќе