Возачи, внимавајте на дожд - избегнувајте вода подлабока од 10 см

Може да дојде до скапа штета.

Дождливото време резултира со големи количини на вода на коловозите. Тоа е главно површинскиот слој, но понекогаш ќе наидете на подлабока водена бариера.

Возењето брзо низ длабоки бари не е многу паметен потег, од две причини - првата е безбедноста, поради можната појава на аквапланинг, кога тркалата на автомобилот ќе изгубат контакт со асфалтот, па ќе се чувствувате како да сте на мраз во возилото.

Друга причина е - ваквото возење може да биде опасно за „здравјето“ на вашето возило на четири тркала.

Избегнувајте вода подлабока од 10 сантиметри затоа што повеќето од денешните автомобили имаат ниско поставени доводи за воздух, кои во овој случај можат да навлечат вода во моторот, а тоа може да доведе до катастрофални последици - навлегување вода во цилиндрите, пукање на клиповите...

Затоа избегнувајте подлабока вода - автомобилот не е брод или подморница - и возете повнимателно на дожд отколку на суво. Зголемете го растојанието помеѓу возилата пред вас од две на четири секунди, бидејќи растојанието за сопирање на автомобилот на дожд е исто така многу подолго.

Внимавајте на гумите, доколку се истрошени, а длабочината на шарата е помала од 1,6 мм, ќе го почувствувате тоа бидејќи ракувањето ќе биде полошо, а растојанието за сопирање ќе биде подолго.

Инвестирајте во нови гуми, како и во бришачи. Старите бришачи нема добро да го исчистат ветробранското стакло, а тоа ќе ја намали видливоста додека возите.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Авто новости

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more
 

Автомобили

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе