Вози како жена!

Одамна постои митот дека жените се полоши возачи од мажите. Фактите велат сосема поинаку.

За тоа знаат и во Франција, каде што штотуку започна кампањата „Вози како жена“. Иницирана е од здружението Victims & Citizens, а се базира на податоците дека 84% од сообраќајните несреќи со смртни последици се предизвикани од мажи.

Статистиката е ужасна. Мажите исто така претставуваат непропорционален удел на предизвикани сериозни повреди (75%) и инциденти со возење во пијана состојба (93%) меѓу младите возачи. Спротивно на тоа, жените прават многу помалку прекршоци во возењето и имаат осум пати помала веројатност да бидат вклучени во сообраќајни несреќи.

Некои ќе речат дека овие статистички податоци не укажуваат на вистинските факти бидејќи мажите сочинуваат поголем дел од популацијата на возачи. Сепак, податоците откриваат дека жените сочинуваат 42% од возачите во Франција, а постарите студии покажуваат дека нивната годишна километража (11.200 км) е доста блиску до онаа на мажите (12.500 км). Ова сугерира дека родовиот јаз во безбедноста на патиштата сепак не се должи на фреквенцијата на возење.

Здружението затоа вели дека треба да се угледаме на женските возачи. „Бројките се јасни: за да преживеат зад воланот, најдобро е мажите да се однесуваат исто како и жените. Така би се намалил бројот на несреќи, како и бројот на жртви“, стои во соопштението.

Кампањата има за цел да ја подигне свеста кај машките возачи со цел да се промени менталитетот, а со тоа и однесувањето. И ако се прашувате како возат жените, најкраткиот одговор би бил претпазливо, учтиво и со почитување на другите учесници во сообраќајот, со доза на аверзија кон ризичните маневри за возење.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Авто новости

Голем пад на Tesla во САД

Read more

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Read more

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Read more

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more
 

Автомобили

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе
  • filter

Lanzante го претвори Porsche 935 во чудовиште легално за патиштата

Читај повеќе

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе