АЕРОДИНАМИЧЕН И БРЗ

Вози на сонце и ќе ви трае 1.600 километри со едно полнење – ова е трицклот Aptera 3

Една мала компанија наречена Aptera претстави интересно електрично возило со досег од 1.600 километри.

Станува збор за Aptera 3, електричен трицикл со елегантен дизајн и неверојатно низок коефициент на отпорност на воздухот од само 0,13, што значи дека го „сече“ воздухот и троши само 100 Wh енергија на 1,6 километри.

Aptera 3 има голема батерија од 100 kWh што овозможува досег до 1.600 километри со едно полнење.

Исто така, возилото има соларни панели на кровот што може да „додаде“ 64 километри на досегот во текот на еден сончев ден. Може да се добијат уште 38,8 километри на досегот ако се инсталираат дополнителни соларни панели.

Aptera 3 ќе биде достапен и со батерија од 25 kWh доволна за досег од 402 километри, ќе има и модел со батерија од 40 kWh и досег од 644 километри, како и модел кој ќе се напојува со батерија од 60 kWh и ќе обезбеди досег од 966 километри.

Исто така, ќе бидат понудени различни конфигурации на моторот. Засега не се открива колкава ќе биде неговата моќност, но познато е дека моделите со погон на предните тркала ќе забрзуваат од 0 до 100км/ч за 5,5, а на сите три за 3,5 секунди.

Aptera 3 со најголемата батерија од 100 kWh тежи помалку од 1.000 кг. Батеријата е компатибилна со DC полнач, па еден час полнење е доволен за повеќе од 800 километри возење.

Основната цена на моделот со погон на три тркалата е 25.900 долари, а цените се искачуваат до 46.000 за моделот со најдобри перформанси.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Авто новости

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Read more

Seat ја претстави освежената Ibiza

Read more

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Read more

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Read more
 

Автомобили

Ferrari оваа година ќе претстави три нови модели

Читај повеќе
  • filter

Seat ја претстави освежената Ibiza

Читај повеќе

Honda ја објави првата фотографија од новиот Civic Sedan

Читај повеќе

Ова се новите Audi Q4 e-tron и Q4 Sportback e-tron

Читај повеќе
  • filter

Electron Quasar: Хиперавтомобил кој ќе развива 2.300 КС

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Bentley Continental GT Speed Convertible

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за гумите пред да ги смените за претстојната сезона

Читај повеќе

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе