Возилото на иднината: Роботското такси OnePod на Volkswagen

Германскиот автомобилски гигант се приклучи на растечката група на производители кои ја гледаат урбаната мобилност на иднината во автономни повеќенаменски електрични возила.

Дали на таксистите ќе се гледа како на професија која постоела во минатото?

Многу светски автомобилски компании, но и ИТ гиганти, веруваат дека самоуправувачките електрични автомобили треба да бидат во сржта на урбаната мобилност во наредните децении.

Сега им се придружи Volkswagen, кој го претстави концептот на автономна роботика наречен OnePod на настанот DRIVE. Volkswagen Group Forum.

Неговата главна цел е да го направи автономното возило достапно on demand.

Концептот е сличен на некои веќе видени, како оној што го користеше лутиот ривал на Volkswagen, Toyota, на Олимпијадата во Токио.

Volkswagen вели дека OnePod може да има повеќекратна употреба - ќе се користи како автономно такси за превоз до четири патници, потоа како семејно возило или возило за лица со попреченост и, генерално, за превоз на разни социјални категории, како што се деца и постари луѓе кои инаку не можат сами да се движат низ градот.

OnePod се карактеризира со големи стаклени површини, кои овозможуваат непречен поглед на патниците кон околината, така што употребата на такви возила може да се прошири и на туристичкиот сектор.

Големите дигитални екрани во внатрешноста им ги даваат на патниците сите потребни информации, додека практичноста на возилото се покажува преку опцијата за спуштање или подигнување на кабината, што може автоматски да ја прилагоди висината во градовите, што е многу важно за корисниците на инвалидски колички и мајки со мали деца. Дополнително, до OnePod се пристапува преку широка лизгачка врата, што го прави пристапот до патничкиот простор многу полесен.

Инаку, овој концепт е дизајниран во Центарот за развој и дизајн на Volkswagen во Потсдам, а јавноста ќе може да го види до 31 декември 2021 година во Берлин на изложбата Go.City - Иднината на урбаната мобилност.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Концепти

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Read more

Камионот на водород пристигнува на релито Дакар во јануари

Read more

Поглед во иднината - Mazda развива холографски контролни единици

Read more

Возилото на иднината: Роботското такси OnePod на Volkswagen

Read more
 

Автомобили

  • filter

BMW го претстави концептот XM

Читај повеќе

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Читај повеќе

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Читај повеќе

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Читај повеќе
  • play_arrow

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Читај повеќе

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Читај повеќе

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе

Porsche планира да произведе SUV со три реда седишта

Читај повеќе