Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Раководството на НБА лигата и Здружението на играчи се на чекор до постигнување договор за намалување на минималната возрасна граница за играчите кои смеат да се пријавуват на драфтот, од 19 на 18 години.

Новото правило за возрасната граница би требало да важи од 2024 година.

Минималната возраст на играчите кои смеат да бидат драфтувани беше покачена од 18 на 19 години во 2005 година, откако сѐ поголем број играчи го прескокнуваа универзитетското образование.

Вкупно 48 играчи дојдоа директно од средните училишта во НБА лигата, меѓу кои најпознати се Леброн Џејмс (2003 година), Коби Брајант (1996), Кевин Гарнет (1995) и Двајт Хауард (2004).

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Кошарка

Сопственикот на Феникс Санс го продава клубот

Read more

Дончиќ и соиграчите се пијанчеле до зори пред дуелот со Полска?

Read more

Возрасната граница за НБА драфтот спуштена на 18 години

Read more

Најдобрата петорка на ЕвроБаскетот со Јанис, без Дончиќ и Јокиќ, Вили МВП

Read more
 

Спорт

Надал се повлече од Лејвер купот

Читај повеќе

Почина македонскиот ракометен тренер Андон Бошковски

Читај повеќе
  • play_arrow

Што им кажа расплаканиот Федерер на децата додека ги прегрнуваше?

Читај повеќе
  • play_arrow

Маркес повторно блесна во Јапонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Читај повеќе

Лига на нации: Македонските фудбалери поразени на гостувањето во Грузија 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Навивач се самозапали на терен пред очите на Федерер, Надал и Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови и асистенции на Пандев за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Швајцарија забрани летање орли во Катар

Читај повеќе