Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Два од најлегендарните модели во историјата на францускиот автомобилски гигант би можело да се најдат повторно во производната гама.

Директорот на Renault, Лука де Мео, размислува за „оживување“ на „четворката“ и „петката“, најпопуларните модели на францускиот производител во втората половина на минатиот век.

Меѓутоа, за разлика од оригиналните модели, современите Renault 4 и Renault 5 би имале исклучиво погон на електрична енергија.

Според Reuters, првиот човек на компанијата утре ќе го претстави новиот производствен план со кој се очекува да се дефинира на кои модели ќе се фокусира Renault во иднина.

Веќе се шпекулира дека можно е некои од актуелните модели, како Talisman, Scenic и Espace, да бидат укинати, додека истовремено се размислува за одново воведување на моделите 4 и 5, но во верзии на струја.

Групацијата Renault исто така планира нови електрични модели во рамките на спортскиот бренд Alpine.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Авто новости

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Read more

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Read more

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Како да направите камера за во автомобил од стар смартфон?

Читај повеќе

Како да ја намалите потрошувачката и да заштедите на гориво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трка во забрзување на најбавните градски автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Читај повеќе

Совети за возачи: Кога е време за нов акумулатор?

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе