Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Два од најлегендарните модели во историјата на францускиот автомобилски гигант би можело да се најдат повторно во производната гама.

Директорот на Renault, Лука де Мео, размислува за „оживување“ на „четворката“ и „петката“, најпопуларните модели на францускиот производител во втората половина на минатиот век.

Меѓутоа, за разлика од оригиналните модели, современите Renault 4 и Renault 5 би имале исклучиво погон на електрична енергија.

Според Reuters, првиот човек на компанијата утре ќе го претстави новиот производствен план со кој се очекува да се дефинира на кои модели ќе се фокусира Renault во иднина.

Веќе се шпекулира дека можно е некои од актуелните модели, како Talisman, Scenic и Espace, да бидат укинати, додека истовремено се размислува за одново воведување на моделите 4 и 5, но во верзии на струја.

Групацијата Renault исто така планира нови електрични модели во рамките на спортскиот бренд Alpine.

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Авто новости

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Read more

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Read more

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Read more

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Read more
 

Автомобили

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендата: Дали би возеле „рено четворка“ на струја?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Читај повеќе
  • filter

Hyundai објави тизери за електричниот SUV Ioniq 5

Читај повеќе

Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Читај повеќе