Вратете го сјајот на собните растенија со едноставен трик со мајонез

Сакате да имате убави и здрави растенија во вашиот дом, а се чини дека вашите растенија не изгледаат одлично. Пробајте го овој трик со мајонез.

Овој трик за сјај на растенијата го користат цвеќарниците за да ја истакнат убавината на растението и сите негови нијанси, истиот функционира и кај собните растенија.

Една од грешките што многу сопственици на растенија ја прават е тоа што мислат дека собните растенија се вид на украс за домот, па ги поставуваат и потоа забораваат на нив или само повремено ги полеваат. Проблемот е во тоа што многумина често забораваат да ги одржуваат собните растенија, а потоа се разочарани кога растенија изгледаат малку така без првичниот сјај.

Како прво, треба да им ги бришете листовите на секои две недели. За да го направите тоа, земете влажна крпа, малку сапун и нежно избришете го долниот и горниот дел од секој лист. Продолжете со друга влажна крпа за да го отстраните сапунот.

Ако сакате вашите растенија да бидат сјајни, тогаш трикот со мајонез е решението за вас. Овој трик е особено ефикасен кај растенијата со широки и мазни листови.

Ставете само малку мајонез на чиста крпа и со неа избришете ги листовите на растенијата. Не само што ќе имате прекрасни сјајни листови на растението, туку мајонезот ефикасно ќе се распадне и ќе ја отстрани насобраната прашина.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Живот

Како да заработите ова лето?

Read more

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Нови шпекулации за здравјето на Ким Џонг Ун откако се појави со фластер на главата

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе