Вратете им го стариот сјај: Како беспрекорно да ги исчистите собните врати

Собните врати секојдневно ги допираме, па на нив се оставаат валкани и мрсни траги, а на дното често и траги од обувки со кои случајно ја допираме нивната површина.

Иако станот, или куќата, бара секојдневно одржување, правосмукање, миење на подот и бришење прашина, одредени делови сепак остануваат запоставени.

Едни од елементите кои секојдневно ги користиме, а на кои се чини најмалку им обрнуваме внимание се вратите од собите. За многумина нивното чистење претставува вистинска главоболка.

Собните врати секојдневно ги допираме, па на нив се оставаат валкани и мрсни траги, а на дното често и траги од обувки со кои случајно ја допираме нивната површина.

Тоа особено се приметува на белите врати, а каква боја и да ви се вратите корисно е да знаете како можете да ги исчистите, а при тоа да не им ја оштетите бојата. За почеток, кваките можете од време на време да ги дезинфицирате со средство за дезинфекција, па и секојдневно со помош на алкохол. Напрскајте алкохол на хартиена или памучна крпа, па избришете ги сите кваки и брави на вратите. Не ја занемарувајте и влезната врата, на нејзините кваки и брави има најмногу нечистотија.

Кога ќе почнете да чистите некоја врата, најпрво отстранете ја прашината која можеби тешко се гледа, но дефинитивно е таму. Прво искористете сува крпа или мека четка, а потоа со влкажна крпа пребришете сѐ.

За чистење на флеките искористете ја течноста за миење садови. Во литар млака вода турете супена лажица детергент за садови и измешајте. Овој раствор ќе ги отстрани мрсните дамки и флеки од вратите, а нема да ја оштети бојата.

На крајот вратите пребришете ги со влажна крпа. За тврдокорните дамки искористете мешавина од алкохолен оцет со млака вода. На литар вода ставете 200 милилитри оцет.

Кога еднаш детално ќе ги исчистите вратите, потоа многу полесно ќе ви биде секојдневното одржување. Важно е флеките да ги отстранувате веднаш штом ќе ги приметите, за да не се вкоренат.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе