Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Компирот е неисцрпен извор на гастрономска инспирација и може да се подготви на 1001 начин.

 

Дали некогаш сте се обиделе да го печете во мешавина од стопен путер, пармезан и лук во прав? Тоа е фантастична комбинација која го подобрува вкусот, но и текстурата на компирот.

Состојки:

4 помали компири

6 лажици путер

3 лажици рендан пармезан

лук во прав по желба

сол и бибер по желба

Подготовка:

1. Загрејте ја рерната на 200 степени Целзиусови.

2. Стопете го путерот и ставете го во правоаголен огноотпорен сад рамномерно на дното.

3. Путерот зачинете го со ренданиот пармезан и лук во прав.

4. Добро измијте и измијте ги компирите. Исушете ги и пресечете ги на половинки. Ставете ги компирите во рерна на стопениот путер со лушпата свртена нагоре.

5. Ставете сол и бибер на компирите.

6. Ставете ги компирите да се печат во рерна околу 40 до 45 минути, или додека не се готови.

7. Оставете компирите да се изладат најмалку пет минути пред да ги извадите од огноотпорниот сад. Ако се обидете да ги извадите од тавата жешки, крцкавата кора ќе се распадне и ќе остане на дното на садот.

8. Послужете со кисела павлака и малку свежи зачини.

Remote video URL
Тагови
реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе