Вредноста на биткоин порасна за 200%, но проблемите не исчезнаа

Берзата на криптовалути буквално се распаѓаше при крајот на 2018 година, кога вредноста на биткоинот (па и на повеќето останати криптовалути) паѓаше стрмоглаво. Оттогаш, вредноста постепено расте и пред крајот на минатиот месец ја достигна највисокото ниво во 2019 година.

Во моментов, вредноста на биткоинот изнесува 11.500 долари за токен, што е ниво незабележано уште од 2018 година.

Интересот за биткоин и општо криптовалутите ги натераа некои од најголемите технолошки компании од светот, како Facebook и Apple, да имаат сѐ поголема доверба во пазарот на криптовалути и блокчејн технологиите. Освен тоа, дури и регулираните конвенционални берзи се на патот да го препознаат легитимитетот на овој финансиски инструмент што им дава дополнителна поддршка на криптовалутите.

Уште една од причините за опоравувањето на берзата е т.н. „halvening“ со кој заработката од „рударење“ на криптовалути се намалува на половина. Моменталната заработка изнесува 12,5 биткоини, но таа се намалува на пола секои неколку години со цел да се спречи инфлацијата. Експертите тврдат дека до мај 2020 година заработката ќе падне на 6,25 биткоини. Помалата заработка ќе го намали производството на биткоини, што го зголемува растот на неговата вредност.

Но, тоа не значи дека сите проблеми на пазарот на криптовалути се елиминирани. На пример, вчера во рок од 24 часа вредноста на биткоин падна за 10% од вкупната вредност, а останатите криптовалути како Ethereum, Ripple и Litecoin забележаа падови на вредноста до 20%. Овој пад не ги загрижува луѓето на берзите, кои велат дека е очекуван епилог на наглиот пораст од преку 5.000 долари за токен забележан од средината на Јуни.

„Вистинската приказна не е дека вредноста на биткоин падна за 10%, туку дека луѓето и понатаму не можат да разберат зошто тоа се случува“, вели Николас Грегори, основач на блокчејн компанијата CommerceBlock.

Највисоката вредност што ја достигна биткоинот беше забележана во доцните месеци од 2017 година, кога во само неколку месеци цената на еден токен се искачи на 20.000 долари, пред да започне нагло да паѓа во наредните месеци.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Бизнис

Forbes: Богатството на Џеф Безос надмина 180 милијарди долари

Read more

COVID-19: Што ќе се случи со светската економија?

Read more

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

Read more

Во Шпанија и Романија откриени печатници за лажни банкноти

Read more

Вести

Нови протести во градовите низ Србија

Читај повеќе

Заев: Со барањето за Албанец премиер ДУИ уценува, под уцена не се разговара

Читај повеќе

Почна уривањето на бетонската база во Охрид

Читај повеќе

Рекордни дневни бројки на заразени на Балканот, најмногу кај нас и во Србија

Читај повеќе

Грците се плашат од увезени случаи на COVID-19 од кратки посети во С. Македонија

Читај повеќе

Заев: Mинималната пензија ќе изнесува 10.700 денари

Читај повеќе

Мицкоски: По победата по 15 јули треба да се засукаат ракавите

Читај повеќе

ДУИ бара Уставен суд да овозможи регистрирање на лица во изолација за гласање и деновите до 15 јули

Читај повеќе

Кои се правилата за влез и транзит низ земјава за државјани на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ?

Читај повеќе