Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Поголемиот дел од денот го поминуваме на работа, а работното место ни е како втор дом.

Затоа е важно за работата, енергијата и за чувствата, каква е нашата средина на работа, со какви луѓе поминуваме 8 часа на ден.

Иако обично можете да избегнете токсични луѓе во други области од вашиот живот, на работа не е толку лесно. Не можете сами да ги бирате колегите и надредените, туку морате да се адаптирате и функционирате, без разлика што немате ништо заедничко освен работата.

Ви пренесуваме 6 јасни знаци кои покажуваат дека работите во токсична средина:

1. Сите се секогаш нерасположени

Дали вашите колеги се во лоши односи? Дали лицата секогаш им се намуртени? Ваквата работна средина воопшто не одговара за продуктивност, врски, посветеност на работата. Кога нема ентузијазам или позитивност, веројатно ќе има големи флуктуации и многу поплаки од вработените. Кога вработените не уживаат во она што го работат, нивните односи стануваат полоши, а тоа влијае на работата воопшто.

2. Непрофесионално однесување

Друг знак дека имате токсична работна средина е кога вашите колеги и претпоставени се однесуваат непрофесионално и не ја сфаќаат сериозно работата. Се чини дека никој со кого работите нема добра работна етика, без разлика дали се работи за точност, продуктивност, чесност или дури и вообичаена учтивост. Наместо тоа, има конкуренција, озборувања, расправии и сопнување на другите.

3. Премногу конкуренција

Си ја сакате работата, но колегите постојано гледаат еден на друг како на жестока конкуренција. Сите сакаат да бидат пред другите, постојано се натпреваруваат, себични се, своите интереси ги ставаат пред општото добро на работното место или во компанијата. Токсичните надредени ја охрабруваат ваквата динамика.

4. Се чувствувате загрозено

Секогаш кога се обидувате да го искажете своето мислење или идеја за нешто, колегите брзо ве сечат, демотивираат и критикуваат. Тие се обидуваат да ве исплашат со заплашување или контрола. Постојано покажуваат дека се помоќни од вас, „ви ги сечат крилјата“ и ја загрозуваат вашата самодоверба.

5. Токсичен менаџмент

Полошо од лош лидер за компанијата може да биде само токсичен менаџер кој не сака да ве слуша, да ја слушне вашата гледна точка, да дефинира дали сте задоволни на местото и дали можете да се чувствувате позадоволни некаде дајте поголем придонес. Дали вашиот менаџер одбива да ве слуша и наместо тоа ви ги наметнува своите избори и верувања? Сака да командува и контролира и владее со своите подредени со железна тупаница. Тој бара премногу од вас, поставува нереално високи стандарди, ве подготвува за неуспех и никогаш не ве пофалува вас или вашите достигнувања.

6. Нема рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот

Истражувањата покажуваат дека добрата рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот доведува до поголемо задоволство од работата и продуктивност, па кога вашите шефови и колеги не ги почитуваат границите помеѓу работата и животот, тоа може да биде проблем.

Никој не треба да работи на токсично место, на работа што не ја сака и да биде незадоволен. Излезете од вашата комфорна зона, ако околината и атмосферата на работа постојано се токсични, можеби е време да го промените вашето работно место. Кога го работите она што го сакате, и кога сте среќни на работа, вашата продуктивност ќе биде поголема, а со тоа и шансите за напредок и поголема заработка.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Живот

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Read more

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Read more

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе