Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build во почетокот на месецов соопшти дека изминатите неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем.

Уште пред да бидат објавени официјални податоци, на кинескиот сајт Baidu неовластено се појавија слики и снимки што го покажуваат, наводно, дизајнот за оперативниот систем Windows 11, од почетниот екран до системскиот интерфејс.

URL

Новиот интерфејс, според она што „протече“ како информација, ќе биде сличен на оној што Microsoft го планираа за Windows 10X, пред да го откажат. Очигледно малку го сменија и така ќе биде на Windows 11.

Апликациите се наоѓаат во средината на таскбарот, што сега е доста поедноставено, а исто така ќе имаме ново Start копче и опција за брзо исклучување или рестартирање на уредот. Почетното мени е само поедноставено.

Исто така, ќе имаме заоблени рабови - на менијата, за File Explorer и апликациите. Во таскбарот ќе ја има апликацијата Windows Widgets.

Како што се очекуваше, ќе имаме и нов звук при стартување.

URL

Се очекува оперативниот систем Windows 11 да биде официјално претставен на 24 јуни.

Windows 10 ќе биде бесплатен една година (а за некои корисници дури и подолго), што е огромен пресврт од претходната стратегија за наплата на Microsoft за секое ново издание. Притоа, компанијата ги охрабрува корисниците да се префрлат од Windows 7 и 8, правејќи го Windows 10 поодржлива платформа за програмерите кои сакаа да градат модерни апликации.

Дали ви се допаѓа она што досега го видовте од Windows 11?

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Интернет

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Read more

Дали знаете како да си ја зачувате приватноста на сите ваши апликации?

Read more

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе