Времеплов: Пред 10 години Пандев ја освои Лигата на шампиони

На денешен ден во 2010 година Горан Пандев стана третиот Македонец што го освоил најреномираното клупско натпреварување на УЕФА.

Таа мајска вечер на стадионот „Сантјаго Бернабеу“ во Мадрид нашиот Гоче беше во стартниот состав на Интер, тогаш предводен од Жозе Мурињо. Противник беше баварскиот гигант Баерн.

Пандев играше како десно крило и заедно со Самуел Ето, кој беше лево, му даваа поддршка на истурениот голгетер Диего Милито. Токму Аргентинецот ги постигна двата гола со кои Интер победи и го зграпчи вредниот пехар.

Филип Лам стартува над Пандев

Струмичанецот играше до 79. минута кога беше заменет со Сули Мунтари. Тоа се случи 9 минути откако Милито зголеми на 2:0, па Мурињо како превентива внесе играч со дефанзивни задачи.

Пандев во дуел со Томас Милер

Пандев е вкупно третиот Македонец кој станал клупски шампион на Европа. Пред него тоа им успеа на Илија Најдоски и Дарко Панчев кои во 1991 година со Црвена звезда на пенали го совладаа Олимпик од Марсеј во финалето од тогашниот Куп на шампионите.

Remote video URL

Таа 2010 година за Пандев беше и тоа како успешна. Покрај Лигата на шампиони, тој во црносиниот дрес ги освои и Копа Италија, Серија А и Светското клупско првенство.

Remote video URL
реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Фудбал

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Read more

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Read more

Интер го враќа Наинголан

Read more

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Read more

Спорт

Кулушевски го одбил Интер поради тактиката на Конте

Читај повеќе

Бејл: Не разбирам зошто нашите навивачи нѐ исвиркуваат

Читај повеќе

Интер го враќа Наинголан

Читај повеќе
  • play_arrow

Баерн славеше среде Дортмунд и дојде на чекор до титулата

Читај повеќе

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Читај повеќе

Флик: Рано е Холанд да се споредува со Левандовски

Читај повеќе

Лекција од Аугсбург: Како се слави победа во корона?

Читај повеќе

ФФМ одлучи, фудбалското првенство ќе се доигра

Читај повеќе

Денеска 126. Дер Класикер дерби на Борусија и Баерн

Читај повеќе