Врвен луксуз: Претставена четвртата генерација Lexus LX 600

Најголемиот и најлуксузниот теренец на Lexus (Toyota) во своето четврто издание носи помал мотор со поголема моќност кој е задолжен за стартување значително помала тежина.

14 години од премиерата на третата генерација, период во кој Lexus двапати го освежи својот најголем теренец, луксузниот подбренд на Toyota ја запозна публиката со четвртата генерација LX, во која најмногу ќе се ужива во Северна Америка.

Четвртиот Lexus LX, кој доаѓа со бројот 600, е подобрен во сите сегменти, и секако вреди да се спомене дека овој „Land Cruiser за Американците“ има „ослабено“ 200 килограми во споредба со претходната генерација.

Претходниот атмосферски 5,7-литарски бензински V8 мотор (383 КС и 547 Nm) е заменет со нов 3,5-литарски V6 мотор кој, со помош на два турбополначи, нуди 415 КС и 650 Nm вртежен момент. Нов автоматски менувач е задолжен за пренос на моќност на двете оски, а сега има осум, наместо десет брзини.

Меѓу деталите што се истакнуваат во богато опремената кабина тапацирана со кожа, се два централно сместени дисплеи, а покрај стандардната конфигурација која вклучува седум седишта во три реда, LX за првпат се нуди во комбинација со само две одделни седишта во вториот ред, која нуди пакет према Ultra Luxury во кој посебно внимание се посветува на патниците во споменатиот втор ред.

Со четвртиот LX, Lexus за првпат го нуди F Sport пакетот опрема, што треба да им се допадне на љубителите на подинамичен ритам на возење.

Погледнете го новиот Lexus LX 600 од сите агли во нашата МЕГА ГАЛЕРИЈА.

Remote video URL
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе